ورکشاپ آموزش چارچوب تضمین کیفیت و اعتبار دهی و روش های بازنگری نهاد های تحصیلات عالی برای بازنگران خاتمه یافت

baqir_admin
شنبه ۱۳۹۹/۸/۳ - ۹:۲۰
ش

ارتقای کیفی تحصیلات عالی در افغانستان منوط به انجام وظایف صادقانه، عادلانه و مبتنی بر قوانین و مقرره ها بوده که از سوی هیأت بازنگر از پوهنتون ها و مؤسسات دولتی و خصوصی صورت می گیرد.

این مطلب را پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی امروز در ختم ورکشاپ آموزشی چهار روزه معرفی چارچوب تضمین کیفیت و اعتبار دهی و روش های بازنگری نهاد های تحصیلات عالی برای بازنگران که در وزارت تحصیلات عالی دایر گردیده بود، ابراز داشت.

تیم بازنگران یاد شده قرار است پروسه بازنگری 40 نهاد تحصیلی و خصوصی را سر از روز شنبه هفته آینده آغاز نمایند. در این پروسه 11 معیار اصلی و 49 معیار فرعی که نهاد های تحصیلی برای اخذ سند تضمین کیفیت و اعتبار دهی مکلف به تطبیق آن میباشند، بررسی می گردد.

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی در مراسم ختم ورکشاپ آموزش برای بازنگران یاد شده طی صحبتی روی رعایت اصل شفافیت، محرمیت و واقعیت نگری تیم بازنگران در پروسه بازنگری نهاد های تحصیلی تاکید نموده گفت که ارتقای کیفی تحصیلات عالی وابسته به انجام صادقانه و متعهدانه هیأت بازنگران است و این هیأت منحیث چشم بورد تصمیم گیرنده در قبال نهاد تحصیلی در پروسه تضمین کیفیت و اعتبار دهی عمل می کند.

معین علمی وزارت تحصیلات عالی از هیأت بازنگران خواست تا با اتحاد نظر، تفاهم و هماهنگی میان اعضأ و مستند سازی شان در راه ایجاد یک نظام تحصیلی پیشرفته و معیاری در کشور مسؤولیت ایمانی و میهنی شان را ادا نمایند.

وی از هیأت یاد شده خواست که استقلالیت شان را در هنگام اجرای وظیفه حفظ نمایند و میان انکشاف و متناسب به آن امتیازدهی قانونی در نهاد های تحصیلی کوشا باشند، تا افغانستان دارای یک سیستم علمی و اکادمیک به معنای واقعی آن در سطح منطقه و جهان گردد.

همچنان پوهندوی دکتور محمد نعیم عظیمی رئیس تضمین کیفیت و اعتبار دهی گفت که از جمله 40 نهاد تحصیلی تحت بازنگری 7 نهاد شامل است که قبلا اسناد تضمین کیفیت و اعتباردهی را کسب نموده اند و این نهاد ها از این لحاظ بازنگری می گردند تا دیده شود که آیا معیار های را که با تطبیق آن اعتبار دهی شده اند به صورت دوامدار رعایت می نمایند یا خیر در غیر آن سند اعتبار دهی شان تعلیق می گردد.

به گفته وی پروسه بازنگری از نهاد های تحصیلی در سه مرحله آغاز می شود که در مرحله نخست حداقل باید 51 نمره، در مرحله دوم حداقل 71 و در مرحله سوم حد اقل 85 نمره را کسب نمانید تا سند تضمین کیفیت و اعتبار دهی را کسب نمایند.

قابل ذکر است که ماسترترینران هیأت بازنگری دوره های آموزشی شان را در این بخش در کشور مالیزیا تکمیل نموده اند که بعدا تعدادی از استادان را در داخل کشور در بخش بازنگری نهاد های تحصیلی آموزش داده اند.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۹/۵ - ۷:۵۴
Background image

از روز جهانی محو خشونت علیه زنان، در پوهنتون بدخشان برگزار شد

به مناسبت بزرگداشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان، محفلی در پوهنتون بدخشان برگزار شد.

در محفل یاد شده رییس عمومی پوهنتون بدخشان، معاونان پوهنتون، رٶسای پوهنحی‌ها و تعدادی از استادان. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۲:۵۷
Background image

هیات اعزامی وزارت تحصیلات عالی به کشور اوزبیکستان از پوهنتون در شهر ترمز دیدن کردند

هیأت اعزامی وزارت تحصیلات عالی به کشور اوزبیکستان از پوهنتونی در شهر ترمز که در آن محصلان افغان آموزش داده می شوند، دیدن نمودند. پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی و. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۲۹
Background image

محصلان پوهنحی ادبیات و علوم بشری پوهنتون فاریاب اشعار شان را به خوانش گرفتند

محصلان پوهنځی ادبیات و علوم بشری پوهنتون فاریاب طی یک نشست ادبی، اشعار و متن های ادبی شان را به خوانش گرفتند.

در این نشست رئیس و معاونان پوهنتون فاریاب، رئیس پوهنځی ادبیاتو علوم بشری،. . .

BACK TO NEWS