You are here

کنفرانس ملی علمی- تحقیقی در پوهنتون پولی تخنیک کابل دایر گردید.

وزیر تحصیلات عالی:« پوهنتون ها زمانی به نهاد های اکادمیک، معتبر و با کیفیت مبدل می گردند که با ایجاد مراکز تحقیقاتی، برنامه های تحقیق را به یک فرهنگ اکادمیک تبدیل نموده و فرآورده های علمی و فرهنگی شان را در مطابقت با معیار های روز عرضه نمایند.»

این مطلب را پوهنمل دوکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی امروز در کنفرانس علمی- تحقیقی که در پوهنتون پولی تخنیک کابل دایر گردید، ابراز داشت.

در این کنفرانس در حالیکه پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی، روسا و معاونان پوهنتون های مرکز، برخی از روسای وزارت تحصیلات عالی، استادان و محصلان اشتراک نموده بودند، وزیر تحصیلات عالی،  تدویر کنفرانس یاد شده را  در راستای معیاری سازی، ارتقای اعتبار پوهنتون های افغانستان در سطح جهان و تبدیل این پوهنتون ها به مرکز تولید علم و اندیشه موثر خواند.

 موصوف بیان داشت پوهنتون ها زمانی به نهاد های اکادمیک معتبر و با کیفیت مبدل می گردند که با ایجاد مراکز تحقیقاتی، برنامه های تحقیق را به یک فرهنگ اکادمیک تبدیل نموده و فرآورده های علمی و فرهنگی شان را در مطابقت با معیار های روز عرضه نمایند.

وزیر تحصیلات عالی خطاب به استادان و مسئولان نهاد های تحصیلی گفت: «با در نظرداشت اهمیت تحقیقات علمی، باید باهم یکجا تلاش نماییم تا راهکارهای مناسب را برای نشر و اشاعه نتایج تحقیقات علمی ایجاد و گسترش  دهیم و به این شیوه فرهنگ تحقیق  را در میان تمام نهاد های تحصیلی نهادینه سازیم.»

دکتور نجیب الله خواجه عمری با بیان اینکه بدون همگونی با روند پیشرفت های تحصیلات عالی در منطقه و جهان نمی توانیم به اهداف ملی، پایداری سیاسی و اقتصادی کشور خویش نایل آیم، اظهار داشت که برای تقویت بخش تحقیقات علمی در پوهنتون ها برنامه های را روی دست دارد و برای رسیدن بهتر به این هدف از استقلالیت مالی پوهنتون ها حمایت نموده و بر استقلالیت علمی آنان نیز باورمند است.

در این کنفرانس، استادان و محققان این پوهنتون و سایر نهادها از جمله اکادمی علوم، وزارت های سکتوری و پوهنتون های ولایات نتایج تحقیقات شان را در بخش های ساختمانی، شهرسازی، آبرسانی، محیط زیست، ترانسپورت، کمپیوتر، معادن، زمین شناسی و سایر رشته های مربوط ارایه می نمایند.

  پوهنوال محمد سعید کاکر رییس پوهنتون پولی تخنیک کابل گفت: «اهداف اساسی این کنفرانس این است که متخصصین کشور، تحقیقات علمی خویش را درپروژه های ملی انجام دهند تا در این راستا علاقمندی بیشتری به وجود آمده و زمینه تحقیقات علمی در کشور فراهم گردد.

وی گفت که در سه ماه زمستان نه تنها استادان به فعالیت های علمی و اکادمیک مصروف بودند، بلکه در مرکز خلاقیت و ابتکارات، محصلان در چهار برنامه مهم  ابتکارات خویش را به نمایش گذاشتند.

به گفته ایشان محصلان این پوهنتون برای اشتراک در مسابقه رباتیک که قرار است در ویتنام برگزار گردد آمادگی کامل دارند

پوهاند عبدالاحد خالقی معاون علمی پوهنتون پولی تخنیک کابل گفت تحقیق باید مجهولات را کشف نموده و به دانش و معرفت بشر بافزاید و معلومات انسان ها را افزایش دهد.   

پوهندوی سید فرهاد شهید زاده رئیس عمومی انسجام امور اکادمیک وزارت تحصیلات عالی نیز سخنرانی نموده ضمن توضیح اهمیت تحقیقات علمی در نهاد های تحصیلات عالی گفت که پایین بودن تقاضا به نتایج تحقیقات علمی، زیرساخت های تقنینی و پالیسی در عرصه تحقیقات علمی، عدم بودجه مشخص، از چالش های عمده در زمینه محسوب گردیده و طرحی نیز از جانب ریاست انسجام جهت رفع این مشکلات تهیه گردیده است.

 قراراست در جریان این کنفرانس دو روزه نتایج تحقیقات علمی استادان و محققان ارایه گردیده و روی آن بحث و تبادل نظر صورت بگیرد. درختم کنفرانس مقالات ارایه شده در مجله علمی آن پوهنتون چاپ و به دسترس سایر نیازمندان قرار داده می شود.