You are here

متن کامل بیانیه پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی در محفل افتتاح مرکز آموزشی انرژی قابل تجدید افغانستان

تاریخ
03 جدی, 1397
زمان
01:30 ق.ظ03 e افغانستان | کابل
نوع رویداد:
کنفرانس
موقعیت
توضیحات

بنام خداوند جان و خرد

مهمان عالیقدر.......

اجازه بفرمایید که در نخست سلام ها و تمنیات نیک خویش را حضور گرم شما تقدیم نمایم.

حضار گرامی!

در نخست افتتاح مرکز آموزشی انرژی قابل تجدید افغانستان را برای تیم کاری این مرکز آموزشی تبریک عرض می نمایم. مرکز آموزشی انرژی قابل تجدید افغانستان یک اقدام جدید در جهت توسعه و انکشاف ظرفیت ها و مهارت های جوانان در زمینه انرژی قابل تجدید می باشد.

با پیشرفت علم و تکنالوژی و یا کاهش منابع در جهان، بشر در فکر تولید منابع بدیل برآمده و در این عرصه، دست آورد های چشمگیری نصیب کشور های پیشرفته جهان گردیده است. انرژی برق که طی سالیان متمادی از طریق منابع آب دریا ها و یا دستگاه های تولید برق حرارتی و بعد ها هم از طریق انرژی اتمی تولید می گردید، اما امروز در اثر کاهش منابع آب و مصرف بیش از حد مواد نفتی در جهان، متخصصین این عرصه، در فکر استفاده از سایر انواع انرژی قابل تجدید افتادند تا بتوانند چرخش تکنالوژی را به کار اندازند، باید گفت که انرژی قابل تجدید عبارت از انرژی آب، آفتاب، باد، حرارت زمین و مواد فاضله حیوانات می باشد. در مورد امکان کاربرد این انرژی در افغانستان در حال حاضر استفاده از منابع انرژی قابل تجدید در کشور به استثنای منابع آبی، خیلی محدود اما امکانات استفاده از منابع انرژی آفتاب و باد بیشتر می باشد از سوی هم نزدیک به صد سال می شود که در جهان از حرارت داخل زمین در تولید انرژی برق استفاده صورت می گیرد.

در این حال در کشور ما در چندین قسمت سلسله کوه های هندوکش از هرات الی دهلیز واخان در شمال، ذخایر انرژی حرارت زمین وجود دارد، اما در مورد عمق، درجه حرارت و پروسه بدست آوردن آن معلوماتی وجود ندارد و اینکار نیاز به تحقیقات بیشتر نیاز دارد.

دوستان عزیز!

بشر در استفاده از انرژی ها قابل تجدید پذیر تا کنون پیش رفت زیادی داشته است و طبق بررسی ها تا سال 2021 میلادی بر چهارم حصه ی برق مورد نیاز انسان ها از راه منابع انرژی قابل تجدید به دست خواهد آمد و از آن جا که این منابع انرژی خود را به گونه مستقیما غیر مستقیم از خورشید می گیرند، انتظار می رود تا یک میلیارد سال دیگر توانایی تأمین انرژی مورد نیاز انسان ها  را داشته باشد.

انرژی خورشیدی منبع اصلی انرژی های موجود در جهان است و قابلیت تبدیل شدن به انواع دیگر انرژی ها را دارد. باتوجه به فاصله ی زمین از خورشید، میزان انرژی که از خورشید به ما می رسد، کم تر از انرژی تولید شده در آن است. در افغانستان به دلیل نبود برق کافی به تمام نقاط کشور باعث شده تا استفاده از انرژی خورشید در تولید برق به گونه ی خصوصی از سوی مردم با نصب صفحات خورشیدی یا« سولر» و تولید آن در نیروگاه های انرژی خورشیدی افزایش یابد. مردم در بیشتر ولایت ها و حتا در درون شهر از این نوع انرژی برای روشن ساختن خانه های شان استفاده می کنند.

استفاده از انرژی آفتاب در کنار استفاده از انرژی باد یکی از منابع بسیار عمده تولید برق در افغانستان محسوب می گردد. در حال حاضر استفاده از نیروی آفتاب وسعت بیشتر کسب نموده، جاده های بعضی از نقاط شهر کابل توسط نور انرژی آفتاب تنویر می گردد.

حضار گرامی!

توسعه و انکشاف انرژی های قابل تجدید نه تنها در فقر زدایی در کشور موثر واقع می شوند بلکه از قطع جنگلات و وقوع حوادث ناگوار نیز جلوگیری می کند. از سوی هم استفاده از منابع محلی تولید انرژی کشور را خود کفا ساخته و باعث رشد اقتصاد کشور نیز می گردد.

راه اندازی برنامه آموزشی برای محصلان پوهنحی های انجنیری پوهنتون کابل و سایر پوهنتون ها یک اقدام نیک  و موثر بوده و از برگزار کننده گان این برنامه تشکر می نمایم. آموزش مهارت های استفاده از انرژی قابل تجدید برای محصلان نه تنها در سایر عرصه ها مفید است بلکه این مهارت ها در مطابقت به بازار کار نیز بوده و باعث خلاقیت ها و ابتکارات محصلان در این بخش می گردد.

یک بار دیگر برای تیم کاری مرکز آموزشی انرژی قابل تجدید افغانستان موفقیت بیشتر می خواهم و امیدوارم که این مرکز آموزشی در هم سویی با استراتیژی انکشافی دولت افغانستان و جامعه بین المللی فعالیت بیشتر نمایند در راستای ارتقای ظرفیت داشته باشند.

با امید یک افغانستان آباد مترقی و سربلند!

پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری

وزیر تحصیلات عالی