اطلاعیه مجدد بورس های تحصیلی کشور عربستان سعودی در مقاطع (لیسانس، ماستری و دوکتورا)

baqir_admin
ل

Due

-

کشور عربستان سعودی از اعطای 371 سیت بورس های تحصیلی در مقاطع لیسانس، ماستری و دوکتورا برای طبقه اناث و ذکور برای سال های 2021 الی 2022 خبر داده است:

اسناد مورد نیاز:

فیصدی نمرات مکتب کاندیدان برای بورس دوره لیسانس حد اقل 70 فیصد باشد.

فیصدی نمرات متقاضیان برای بورس دوره ماستری حد اقل 65 فیصد باشد.

شرایط و تمهیدات بورسیه:

کاندیدان متقاضی باید نخست به ویب سایت پوهنتون مورد نظر خویش مراجعه نموده و رشته مورد علاقه خود را انتخاب نموده، فورمه ثبت نام را خانه پری نموده و مدارک تحصیلی خویش را از همان طریق به ایمیل آدرس ، اکونت یا هر سامانه دیگری از ویب سایت پوهنتون مورد نظر بدسترس قرار می دهد،ارسال و تسلیم نمایند.

در صورت پذیرش بورد علمی پوهنتون قبول نامه هر کاندید به ایمیل اکونت شخص کاندید از سوی پوهنتون مورد نظر فرستاده می شود.

 • 371 سیت بورس های تحصیلی سهمیه افغانستان برای سال های 2021 الی2022 بوده و ثبت نام آن در آخر سمستر سال تعلیمی 2020 که اوایل ماه جنوری 2021 آغاز می گردد.
 • در گذشته محصلان طبقه اناث جهت ادامه تحصیل در این کشور به محرم نیاز داشته اند اما اکنون می توانند بدون محرم به این کشور سفر نموده و ادامه تحصیل بدهند که احتمال پذیرش محصلان اناث در پوهنتون های این کشور بیشتر از قبل می باشد. 
 •   پروسه ثبت نام را شخص متقاضی بصورت آنلاین از طریق وب سایت پوهنتون مورد نظر به پیش برده و بعد از دریافت ایمیل قبول بورسیه در رشته مورد علاقه از سوی پوهنتون مربوطه، مدارک تحصیلی و پذیرش نامه آنان جهت انعکاس به سفارت و تدارک ویزه سفر به وزارت امور خارجه ارسال گردد.
 • هر شرایط و ضوابطی که برای شهروندان سعودی در پوهنتون های آن کشور تطبیق می گردد عین شرایط برای محصلان غیر سعودی که از طریق بورسیه های تحصیلی در پوهنتون های سعودی جذب می شوند.
 • برای مرحله دانشگاهی و یا انستیتوت زبان از سن 17 الی25 سال باشد.
 • کاندید مقطع ماستری از 30 سال و مقطع دوکتورا الی 35 سال عمر داشته باشند.
 • کشور متبوع محصل بر ادامه تحصیل آن در پوهنتون های عربستان سعودی مطابق به شرایط که بر محصلان سعودی تطبیق می گردد موافقه نماید.
 • کاندید باید از نهاد تعلیمی دیگر عربستان سعودی بورسیه تحصیلی دریافت نکرده باشد.
 • شهادتنامه و اسناد کاندید از طرف مراجع ویژه که آنرا نهاد تحصیلی مشخص کند تصدیق شده باشد.
 • کاندید باید، گواهی نامه عدم مسوولیت جرمی را از نهاد های امنیتی کشور مربوطه بدست آورده باشد.
 • کاندید از طرف یکی از نهاد های تحصیلی در عربستان سعودی اخراج نشده باشد.
 • کاندید باید آزمون طبی را مطابق با قوانین و رهنمود سپری کرده باشد.
 • کاندید باید گواهی نامه تزکیه شخصیتی حسن سلوک از محل دوره تعلیمی و یا توسط یک تن از استادان در پوهنتون ها و نهاد تحصیلی شرط گذاشته است بدست داشته باشد.
 • شورای نهاد تحصیلی اصول و ضوابط را برای قبول محصلان غیر سعودی مقیم کشور بر اساس بورسیه های داخلی وضع می کند که همزمان با آن شرایط زیر نیز باید در نظر گرفته شود
 • کاندید باید موافقه مرجع را که از آن فارغ شده است بدست بیاورد.
 • کاندید در عربستان سعودی به شکل قانونی اقامت داشته باشد.

به کاندیدان که بر اساس بورسیه از خارج کشور به پوهنتون ها جذب می گردد امتیازات ذیل در نظر گرفته شود.

 • ارایه خدمات صحی برای محصلان و اعضای فامیل ایشان ( در صورتیکه فامیل محصل نیز با او اقامت داشته باشد) اعطای معاش دو ماه حین مواصلت محصل بمنظور تجهیز و آماده گی.
 • اعطای معاش سه ماهه برای ارسال کتاب ها بعد از فراغت
 • استفاده از عین امتیازاتی که طلاب دیگر از آن مستفید می گردند.
 • تامین وعده های غذایی به قیمت نازل
 • تامین مسکن و زمینه سازی فعالیت علمی، اجتماعی ، فرهنگی
 • تامین تکت سفر مطابق با لایحه مالی و نهاد تحصیلی مربوطه.

نوت:

معمولا برداشت چنین بوده که عربستان سعودی فقط در رشته های اسلامی محصل می پذیرد در حالیکه 5 فیصد محصلان خارجی در این کشور در بخش های اسلامی مصروف تحصیل بوده متباقی در رشته های تخنیکی حرفوی مانند پطرولیم، نفت و گاز، پیلوتی، مهندسی وغیره مصروف فراگیری علوم اند. بناءً محصلان خارجی فرصت بیشتری برای ادامه تحصیل در رشته های فنی و تخنیکی و حرفوی در این کشور دارند و در شرایط فعلی افغانستان به افراد فنی ، حرفوی تخنیکی اعم از ذکور و اناث بیشتر از هر زمان نیاز دارد.

 • متقاضی کاندیدان بورسیه تا زمانی که سند قبولی از پوهنتون های که در آن ثبت نام نموده اند بدست نیاورده باشند محصل گفته نمی شوند.
 • در صورتیکه افغانستان علاوه بر 371 سیت بورس تحصیلی برای 20 سیت بورس اضافی را محصلان  مطابق به شرایط تعریف شده معرفی نماید تعداد بورسیه ها را تدریجاً بلند خواهند برد.
 • لست فاکولته ها شرایط پذیرش پوهنتون ها و رشته های آن قبل از پروسه ثبت نام در ویب سایت پوهنتون های این کشور اعلام می گردد که متقاضیان این بورسیه می تواند عندالمراجعه به آن دست یابند.
 • کاندیدان می توانند درخواستی های خویش را به آدرس ویب سایت های نهاد های تحصیلی آن کشور ارسال و ثبت نام نموده و بعد از پذیرش شان از جانب پوهنتون و کشور مذکور ورق تائیدی "داخله پوهنتون" آنرا کاپی نموده و به وزارت تحصیلات عالی مراجعه و پس از تکمیل فورم های لازم و تکمیل اسناد آن به بخش های مربوط ریاست ارتباط خارجه و تنظیم بورس ها تسلیم نمایند تا از این طریق جهت ویزه به جانب مرجع بورس دهنده معرفی گردد.

توجه:

وزارت تعلیم کشور شاهی عربستان سعودی از تخصیص 371 سیت بورسیه تحصیلی در مقاطع لیسانس، ماستری و دوکتورا در رشته های مختلف خبر داده بود که جزئیات آن قبلا از طریق صفحات اجتماعی وزارت تحصیلات عالی کشور نیز به نشر رسیده است.

اکنون تعدادی از پوهنتون های این کشور ثبت نام محصلان در مقاطع مختلف تحصیلی را آغاز نموده است، بناءً  علاقمندان می توانند جهت آگاهی و ثبت نام به لینک ذیل مراجعه نمایند:

http://sajjel.me/showg.php   

برای دریافت ایمیل ادرس پوهنتون های متذکره به لینک زیر مراجعه نمایید.

1- دانلود

2- دانلود

آخرین اطلاعیه ها

دوشنبه ۱۴۰۳/۱/۲۰ - ۸:۴۱
Background image

اطلاعیه عام تصمیم اعطای قرارداد


بدین وسیله به تأسی از فقره (2) ماده چهل و سوم قانون تدارکات به اطلاع عموم رسانیده می شود، وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد، پروژه تهیه وتدارک وسایل، تجهیزات و مواد لابراتواری  پوهنحی . . .

دوشنبه ۱۴۰۳/۱/۲۰ - ۸:۳۹
Background image

اطلاعیه عام تصمیم اعطای قرارداد


بدین وسیله به تأسی از فقره (2) ماده چهل و سوم قانون تدارکات به اطلاع عموم رسانیده می شود، وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد، پروژه تهیه وتدارک وسایل، تجهیزات و مواد لابراتواری  پوهنحی های . . .

دوشنبه ۱۴۰۳/۱/۲۰ - ۸:۳۸
Background image

اطلاعیه عام تصمیم اعطای قرارداد

بدین وسیله به تأسی از فقره (2) ماده چهل و سوم قانون تدارکات به اطلاع عموم رسانیده می شود، وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد، پروژه تهیه وتدارک وسایل، تجهیزات و مواد لابراتواری  پوهنحی . . .

بازگشت به اطلاعیه ها

آخرین بورسیه ها

چهارشنبه ۱۴۰۲/۴/۲۱ - ۷:۲۱
Background image

اطلاعیه بورسیه تحصیلی سمستر خزانی سال 2023 پوهنتون (Bahria University) کشور پاکستان

سفارت محترم افغانستان مقیم اسلام آباد طی نامه شماره ف- 984  مورخ 19/ 3/ 1401 خویش از اعطای بورسیه تحصیلی پوهنتون (BU) کشور پاکستان با معافیت پرداخت هزینه در خواست پذیرش برای محصلان . . .

چهارشنبه ۱۴۰۲/۴/۲۱ - ۷:۱۵
Background image

اطلاعیه بورسیه تحصیلی سال 2023 پوهنتون UTMکشور پاکستان

سفارت محترم افغانستان مقیم اسلام آباد طی نامه شماره ف- 983 مورخ 19/ 3/ 1401 خویش از اعطای 100 سیت بورسیه تحصیلی پوهنتون مدیریت و تکنالوژی ( UTM) کشور پاکستان با 90 فیصد تخفیف در فیس . . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۳/۳۰ - ۱۲:۱۰
Background image

اطلاعیه بورس تحصیلی کشور اوزبیکستان درمقاطع لیسانس

کشور اوزبیکستان از اعطای بورسهای تحصیلی مرکز آموزشی اتباع افغانستان مربوط وزارت معارف و تحصیلات آن کشور واقع در منطقه ترمز برای مقطع لیسانس با شرایط ذیل خبر داده است:

اسناد مورد نیاز:
. . .