اعلامیه وزارت تحصیلات عالی

baqir_admin
ل

در این اواخر در رسانه‌های اجتماعی موضوع رتبه‌بندی (Academic Ranking) مؤسسات تحصیلات عالی توسط برخی از صفحات اجتماعی مجهول‌الهویه طرح و دست به دست شده و از نتایج نشر شدۀ مراحل مختلف اعتباردهی مؤسسات تحصیلات عالی از طریق ویب سایت رسمی ریاست تضمین کیفیت و اعتباردهی برداشت اشتباه نموده، برخی از آن براساس فهم اندک و عدم آگاهی استفادۀ سوء و برخی دیگر واکنش غیر موجب نشان می‌دهند. باید یادآور شد، ادارۀ تضمین کیفیت و اعتباردهی براساس مواد مندرج قانون تحصیلات عالی ملکی و اسناد تقنینی نافذه و برمبنای چارچوب تضمین کیفیت و اعتباردهی مؤسساتی، مؤسسات تحصیلات عالی را در سه مرحله مورد بازنگری قرار می‌دهد. کسب حداقل (51) فیصد در مرحلۀ اول، کسب حداقل (71) فیصد در مرحلۀ دوم، و در مرحلۀ سوم که مرحلۀ نهایی اعتباردهی کامل مؤسساتی می‌باشد، مؤسسات تحصیلات عالی با کسب حداقل (85) فیصد به اعتبار اکادمیک مؤسساتی برای مدت (5) سال نائل می‌گردند. مؤسسات تحصیلات عالی با کسب نمرات (85) الی (100) فیصد در مرحلۀ سوم اعتباردهی همه از اعتبار یکسان برخوردار بوده و هیچ نوع تفاوت از دیدگاه اعتبار، موقف و امتیاز اکادمیک در نزد وزارت تحصیلات عالی ندارند.

علاوه برآن، بورد تضمین کیفیت و اعتباردهی مؤسسات تحصیلات عالی را هیچ نوع رتبه‌بندی (Academic Ranking) ننموده و براساس تکمیل حداقل معیارهای اعتباردهی مؤسسات تحصیلات عالی را اعتباردهی (Accredit) می‌نماید. پروسۀ اعتباردهی کامل مؤسساتی برای مدت (5) سال اعتبار دارد در حالیکه پروسۀ رتبه‌بندی در هر سال صورت می‌گیرد و وزارت تحصیلات عالی تا کنون در خصوص رتبه‌بندی مؤسسات تحصیلات عالی اقدامی ننموده و باید دانست که برای رتبه‌بندی مؤسسات تحصیلات عالی و برنامه‌های علمی معیارها، شاخص‌ها و روبرکس‌های مجزا و مربوطه نیاز است که در آینده‌های نزدیک روی این طرح مهم نیز اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

اعضای محترم کادر علمی، محصلان عزیز، خانواده‌های معزز و جامعۀ محترم اکادمیک افغانستان مطلع باشند.

آخرین اطلاعیه ها

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۱۲:۳۵
Background image

اطلاعیه وزارت تحصیلات عالی

قابل توجه محصلان پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی!

وزارت تحصیلات عالی در همکاری با وزارت صحت عامه پروسه تطبیق واکسین کرونا در نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی را آغاز . . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۵/۳ - ۷:۲۰
Background image

اعلامیه وزارت تحصیلات عالی در پیوند به آغاز دروس حضوری در نهاد‌های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی کشور

جلسه شورای رهبری وزارت تحصیلات عالی با اشتراک هیات رهبری، رییسان ادارات مرکزی وزارت، رییسان پوهنتون‌های دولتی و رییس اتحادیه پوهنتون‌ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی به صورت حضوری و مجازی . . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۱۰:۴۶
Background image

اطلاعیه پیرامون ثبت نام بورس های تحصیلی کشور شاهی عربستان سعودی

چنانچه متقاضیان بورس های تحصیلی کشور شاهی عربستان سعودی در جریان قرار دارند،  قبلاً اطلاعیه های از طریق ویب سایت وزارت تحصیلات عالی پیرامون بورس های مذکور با معلومات مکمل و ویب سایت های . . .

بازگشت به اطلاعیه ها