سرپرست وزارت تحصیلات عالی با سفیر ایران مقیم کابل دیدار نمود

baqir_hiadari
شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۵:۴۳
h

سرپرست وزارت تحصیلات عالی با سفیر ایران مقیم کابل دیدار نموده، روی گسترش روابط علمی میان دو کشور تاکید ورزیدند.

در این دیدار پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی به بهادر امینیان سفیر ایران خوش آمدید گفته روابط میان افغانستان و ایران را دیرینه خواند.

پوهنمل بالاکرزی ضمن شرح  موفقیت های افغانستان در بخش ایجاد و گسترش نهادهای تحصیلات عالی افغانستان از نظر کمی و کیفی، از ایران به عنوان کشوری یاد کرد که نقش مثبتی در زمینه ارتقای علمی اعضای کادر علمی پوهنتون های افغانستان در بخش های ماستری و دکتورا داشته است. وی افزود که افغانستان حالا در پی ارتقای کیفیت نهادهای تحصیلات عالی خود است و به همین منظور در صدد تامین روابط علمی با کشورهای منطقه و جهان است.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی ضمن قدردانی از همکاری های کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران در قسمت بورسیه های تحصیلی به اعضای کادر علمی پوهنتون های کشور، مشکلات مختلف را که در ناحیه بورسیه های اعضای کادر علمی و ریاست ارتباط خارجه وزارت تحصیلات عالی با آن مواجه است با سفیر جمهوری اسلامی ایران شریک نمود.

متعاقبا دوکتور بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران وعده سپرد تا تمام مشکلات را با وزارت علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران شریک خواهد ساخت و سعی خواهد نمود تا هر چه زود تر حل گردد.

هکذا امینیان پیشنهاد نمودند که در تفاهم بسیار نزدیک با وزارت تحصیلات عالی روی طرح و سیستم کار نمایند که مدیریت بورسیه متمرکزتر گردیده و کوشش صورت گیرد تا از طریق سیستم متذکره هم در انتخاب کاندیدان شایسته کمک شود و هم بتواند به منظور انکشاف متوازن تمام ولایات افغانستان، نمایندگی تمام کشور در آن تمثیل گردد.

دکتور بهادر امینیان با شرح تجارب ایران در بخش گسترش فعالیت های علمی گفت که ایران علاقه مند است تا ضمن گسترش روابط علمی میان دوکشور در زمینه های علوم انسانی، مهندسی و طبی با افغانستان روابط گسترده داشته باشد.

دکتور امینیان به وزیر تحصیلات عالی پیشنهاد داد تا یک کنسرسیوم (Consortium) پوهنځی های طبی ایران و افغانستان برای پیگیری اهداف و برنامه های علمی میان دو کشورتشکیل شود و برمبنای آن هیات علمی هر دو کشور بتواند تجارب و اندوخته های خود را باهم شریک سازند.

همچنان دکتور امینیان از ایجاد شفاخانۀ تخصصی در ولایت بامیان خبر داده در مورد انکشاف منابع بشری ماهر برای شفاخانۀ مذکور یادآوری نمود.

h

سرپرست وزارت تحصیلات عالی ضمن قدردانی از نظریات سازندۀ ایشان خواهان شریک ساختن طرح های متمرکز سازی بورسیه ها و انکشاف منابع بشری ماهر برای شفاخانه تخصصی طبی در بامیان گردیده تا همکاران این وزارت آنرا با شرایط داخلی کشور عیار ساخته و در قسمت تطبیق آن اقدام صورت گیرد.

در این دیدارهر دو جانب به گسترش روابط میان پوهنتونی و علمی تاکید ورزیدند و علاوه کردند که از مجاری رسمی، روی توافقنامه نامه های علمی مجدداً کار خواهند کرد.

در پایان دکتور بهادر امینیان سفیر ایران در کابل از پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی دعوت به عمل آورد تا سفری به ایران داشته باشند و روی توافقنامه ها و سایرموارد مرتبط به حوزه روابط علمی میان دو کشور با مقامات ذیربط ایران تبادل نظر کنند که از سوی وزیر تحصیلات عالی پذیرفته شد.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۳ - ۴:۱۶
Background image

مراکز آموزش زبان انگلیسی ( ELCLC) در پوهنتون های دولتی دوباره فعال می گردد

قرار است مراکز آموزش زبان انگلیسی ( ELCLC) به کمک سفارت ایالات متحده امریکا در یکتعداد از پوهنتون های دولتی دوباره فعال گردد.

این برنامه پس از یک سال وقفه در پوهنتون های کابل، پولی. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۳ - ۴:۱۴
Background image

نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی با شماری از مسوولان نهاد های تحصیلات عالی دیدار نمود

دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی طی نشست های جداگانه با شماری از وکلای مردم در شورای ملی، مسوولان و اساتید نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی و اعضای جامعه مدنی. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۷/۳ - ۴:۱۲
Background image

نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی با اعضای دفتر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و اعضای جامعه مدنی دیدار کرد

نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، در نشست های جداگانه با شماری از اعضای دفتر مرکزی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و استادان، محاسن سفیدان، اعضای جامعه مدنی و جوانان ولایت غزنی. . .

BACK TO NEWS