قرار است زمینه برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو در پوهنتون های بزرگ کشور فراهم گردد

baqir_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۹ - ۱۰:۵۹
ل

قرار است بر مبنی اسناد تقنینی برنامه ماستری مشترک میان پوهنتون های بزرگ کشور با کیفیت عالی و معیاری ایجاد گردد که در اولین ابتکار  به اساس یک تفاهمنامه مشترک 7 جانبه میان پوهنتون های دولتی کشور، زمینه ایجاد برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو فراهم گردد.

 در جلسه که از طریق ویدیو کنفرانس امروز تحت ریاست پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی، شماری از روئسای ادارات مرکزی این وزارت و مسوولان 7 پوهنتون دایر شد، روی غنامندی بیشتر مسوده تفاهمنامه یاد شده صحبت های همه جانبه صورت گرفت.

 پوهنمل بالاکرزی هدف از ایجاد این برنامه ها را که به اساس یک مودل جدید با امکانات دست داشته صورت می گیرد؛ استفاده معقول و همدفمند از منابع انسانی، تخنیکی و معنوی نهاد های تحصیلی کشور در امر تربیه کادر ها و متخصصین به سویه ماستر، فراهم سازی فرصت های تربیه کادر ها بر اساس نیازمندی بازار کار و تسهیل پروسه تقویت و رشد زبان و ادبیات پشتو در کشور خواند.

 معین علمی وزارت تحصیلات عالی گفت که در شرایط کنونی کشور علاقمندی جوانان به تحصیلات فوق لیسانس بیشتر از گذشته محسوس بوده و در این راستا هدایت مقام عالی ریاست جمهوری نیز با درنظرداشت تقاضا های مردم کشور وجود دارد.

 پوهنمل بالاکرزی اظهار داشت که در آینده  از این مودل برای تطبیق سایر رشته ها به همکاری پوهنتون های بزرگ کشور در نهاد های که نیاز به ایجاد برنامه ماستری احساس می شود، استفاده خواهد شد.

 وی همچنان به معاونان علمی پوهنتون های شامل تفاهمنامه هدایت داد تا در رابطه به غنامندی مسوده یاد شده و تطبیق بهتر این برنامه جلسات مشترک را دایر و الی اخیر این ماه نظریات و پیشنهادات شان را با وزارت تحصیلات عالی شریک سازند.

 به گفته مسوولان در این برنامه پوهنتون های کابل، ننگرهار، تعلیم و تربیه شهید استاد ربانی، کندهار، بلخ، هرات و شیخ زاید شامل بوده که بعد از امضای تفاهمنامه برنامه ماستری یاد شده در همکاری مشترک این پوهنتون ها عملاً آغاز خواهد شد.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۰ - ۸:۳۳
Background image

وزیر تحصیلات عالی با جمعی از فارغ التحصیل مقاطع ماستری و دکتورا از پوهنتون های کشور ترکیه دیدار نمود

دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی امروز با جمعی از جوانان فارغ التحصیل در مقاطع ماستری و دوکتورا  از پوهنتون های کشور ترکیه دیدار نمود.

 در این دیدار دو تن از این محصلان  به نمایندگی. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۰ - ۷:۳۰
Background image

امتحان رقابتی بورسیه دوره لیسانس کشور قزاقستان اخذ شد

امتحان رقابتی بورسیه دوره لیسانس کشور قزاقستان امروز در وزارت تحصیلات عالی اخذ شد.

به اساس تفاهمنامه که میان وزارت های تحصیلات عالی افغانستان و کشور قزاقستان امضا گردیده است، سالانه به. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۰ - ۴:۱۷
Background image

امتحان رقابتی بورسیه های دوره های ماستری و دوکتورای کشور قزاقستان اخذ شد

امتحان رقابتی بورسیه های دوره های ماستری و دوکتورای کشور قزاقستان در وزارت تحصیلات عالی اخذ شد.

به اساس تفاهمنامه که میان وزارت های تحصیلات عالی افغانستان و کشور قزاقستان امضا گردیده. . .

BACK TO NEWS