وبنار بین‌المللی محیط زیست در پوهنتون البیرونی برگزار شد

baqir_admin
شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۱۱:۱۹
g

نخستین وبنار بین‌المللی زیر عنوان «چالش‌های اساسی محیط زیستی افغانستان و راه‌حل‌های آن» به ابتکار پوهنتون البیرونی و با تشریک مساعی محققان از کشور‌های جاپان، مالیزیا و ریاست محیط زیست ولایت بدخشان برگزار گردید.

در آغاز این برنامه پوهندوی دکتور فریدون کریمی معاون امور علمی پوهنتون البیرونی، پیرامون چالش‌های عمدهٔ محیط زیستی صحبت نمود.

سپس پنج موضوع کلیدی و تحقیقاتی توسط محققان از نهاد‌های مختلف افغانستان و همچنان پوهنتون UPM کشور مالیزیا ارایه گردید که مورد استقبال گسترده قرار گرفت.

این موضوعات شامل: تاثیر تغییرات اقلیمی بالای کمیت و کیفیت حاصلات زراعتی، تنظیم زباله‌های شهری، زیست شهری پایدار، بکار گیری جنگل‌کاری شهری برای حفاظت از محیط زیست شهرها و چالش‌های آلودگی محیط زیستی شهرکابل و راه‌حل‌های عملی برون رفت آن بود.

در نتیجه گیری، عدم انجام تحقیقات علمی و ناهماهنگی میان سکتور تحصیلات عالی و سکتورهای اجرائی در امر انجام تحقیقات منحیث کلیدی‌ترین چالش قلم‌داد گردیده و پیشنهاد گردید تا تحقیقات علمی حمایت و در تشریک مساعی میان نهادهای مختلف تطبیق گردد.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۰:۴۱
Background image

وزیر تحصیلات عالی با رئیس پوهنتون ننگرهار دیدار کرد

دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی در دیداری با رئیس پوهنتون ننگرهار چگونگی تطبیق برنامه های آن پوهنتون را استماع نمود.

در این دیدار وزیر تحصیلات عالی گفت که به اثر شیوع ویروس کرونا و. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۹:۴۲
Background image

نشستی به منظور تسریع تطبیق واکسین کرونا در نهاد های تحصیلات عالی دایر شد

به منظور تسریع تطبیق واکسین کرونا در نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی کشور، امروز نشستی در وزارت تحصیلات عالی دایر شد.

در این نشست پوهنوال انجنیر محمد شریف امین رئیس محصلان دولتی،. . .

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲ - ۱۲:۲۹
Background image

وزیر تحصیلات عالی با کارمندان دفاتر مرکزی وزارت تحصیلات عید مبارکی نمود

پابندی به اصول و مقررات و برخورد نیک با مراجعین جز مکلفیت های اساسی هر مامور خدمات ملکی در یک اداره بوده که توجه به آن لازمی می باشد.

این مطلب را دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی حین. . .

BACK TO NEWS