پروسه نظارت و ارزیابی برنامه های فوق لیسانس پوهنتون ها آغاز می شود

baqir_hiadari
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۶ - ۴:۵۶
1

پروسه نظارت و ارزیابی برنامه های فوق لیسانس پوهنتون های خصوصی و دولتی به زودی آغاز می گردد.

به همین هدف امروز ورکشاپ آگاهی دهی از چگونگی آغاز روند ارزیابی برنامه های فوق لیسانس (ماستری و دکتورا) در نهاد های تحصیلی، به اشتراک مسوولان مقاطع ماستری و دکتورا نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی در وزارت تحصیلات عالی دایر گردید.

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی طی صحبتی در این ورکشاپ گفت: "در حال حاضر 38 نهاد دولتی و 131 نهاد خصوصی در کشور فعال است که از جمله 44 برنامه فوق لیسانس در نهاد های دولتی و 33 برنامه فوق لیسانس در نهاد های خصوصی ایجاد گردیده است" موصوف اما گفت که متاسفانه آنچنانی که لازم است به کیفیت این برنامه ها توجه لازم صورت نگرفته است.

پوهنمل بالاکرزی افزود: "روی این ملحوظ در صدد این شدیم تا یک هسته قوی نظارتی داشته باشیم که خوشبختانه در نتیجه ریاست نظارت و ارزیابی در چوکات وزارت تحصیلات عالی منظور و ایجاد شد."

1
سرپرست وزارت تحصیلات عالی ایجاد این ریاست را یک نوید خوش به آینده و یک مبدا بنیادی در عرصه تحصیلات عالی کشور خوانده افزود که ریاست نظارت و ارزیابی امور اکادمیک از نزدیک با پوهنتون های دولتی و خصوصی کار نموده و در کنار رهنمایی، آنان را متوجه کمی ها و کاستی های شان و همچنان تطبیق اسناد تقنینی موجود خواهند ساخت.

وی مواردی چون تعداد قابل قبول استادان دارای مدرک دکتورا مطابق مقرره موجود، نشر مقالات این استادان در ژورنال های بین المللی و توانمندی آنان در جهت رهنمایی تیزس های محصلان دوره فوق لیسانس را از موضوعات دیگری خواند که در برنامه های فوق لیسانس نهاد های تحصیلی باید به آن توجه صورت گیرد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت: "در پهلوی برنامه های نظارت و ارزیابی نهاد های تحصیلی موضوع نصاب درسی از مواردی دیگری است که در برنامه های ما گنجانیده شده و قرار است تا اخیر سال 1398 پنجاه فیصد آن تکمیل گردد و متباقی آن الی اخیر سال 1399 تکمیل خواهد شد."

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی علاوه کرد که رهبری وزارت تحصیلات عالی تلاش مینماید تا صلاحیت ها و مسوولیت های بسیاری از اجراات به خود پوهنتون ها واگذار گردد و وزارت تحصیلات عالی در بخش های اساسی برای انکشاف پالیسی، نظارت از تطبیق پالیسی و ارتقای ظرفیت تمام سیستم کار نماید.

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی از مسوولان نظارت و ارزیابی برنامه های فوق لیسانس خواست که فعالیت های شان را مطابق معیار های تعیین شده و با روحیه همکاری به پیش ببرند تا یک تغییر کلی در کیفیت این برنامه ها به میان آید.

سپس پوهنوال غلام دستگیر خاورین مشاور مقام وزارت در امور اکادمیک و پوهاند حاجی محمد نعیمی رئیس ارتقای کیفیت و اعتبار دهی در رابطه به ضرورت ایجاد این ریاست در ارتقای کیفی تحصیلات عالی در کشور صحبت نمودند.

ا

در بخش دوم ورکشاپ پوهنمل دکتور محمد ولی حنیف رئیس نظارت و ارزیابی امور اکادمیک طی یک سمینار ضمن معرفی این ریاست در رابطه به پروسیجر و مراحل روند ارزیابی برنامه های فوق لیسانس و سایر موضوعات مربوط به این پروسه معلومات ارائه نمود.

قابل ذکر است که پروسه ارزیابی 33 برنامه فوق لیسانس در 13 پوهنتون خصوصی تا نیمه دوم ماه حوت سال جاری خورشیدی و بعدا 44 برنامه فوق لیسانس در 9 پوهنتون دولتی آغاز گردد.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۵:۵۵
Background image

سرپرست وزارت تحصیلات عالی از یکتن استادان که جایزۀ بهترین محصل بخش ماستری طب را درسی وپنجمین جشنواره پوهنتون بین المللی اسلامی مالیزیا ( IIUM ) درسال 2019 از آن خود کرده است تقدیر بعمل آورد

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وسرپرست وزارت تحصیلات عالی درحالی که دکتوروحیدالله مومند رییس پوهنتون علوم طبی کابل ابوعلی ابن سینا، پوهنوال غلام دستگیر خاورین مشاورمقام وزارت. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۹:۴۵
Background image

سرپرست وزارت تحصیلات عالی در دفتر کارش با والی نمیروز دیدار نموده در رابطه به وضعیت تحصیلی آن ولایت بحث و تبادل نظر نمودند

در این دیدار پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، در مورد برنامه ها و پلان های انکشافی و توسعوی وزارت تحصیلات عالی در کشور به ویژه موضوع کمبود تشکیلات. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۹:۵۳
Background image

تحصیلات عالی افغانستان وارد مرحله نوین پیشرفت و کسب اعتبار جهانی میگردد

الحاق افغانستان به کنوانسیون 2011 توکیو از طرف کابینه جمهوری اسلامی افغانستان مورد تائید قرار گرفت.
کنوانسیون توکیو 2011 میثاق علمی برای شناسایی قابلیت ها و مدارک تحصیلی در حوزه آسیا و. . .

BACK TO NEWS