پوهنتون علوم طبی کابل (ابوعلی ابن‌سینا) موفق به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی (Ventilator) گردید

Anonymous (not verified)
شنبه ۱۳۹۹/۲/۱۳ - ۱۳:۱
ړ

تیم تخنیکی آمریت کمیونتی کالج تکنالوژی و ترمیم تجهیزات طبی، پوهنتون علوم طبی کابل (ابوعلی ابن‌سینا) موفق به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی (Ventilator) با استفاده از مواد قابل دریافت در مارکیت های داخلی کشور گردید. پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی در حالیکه پوهاند دکتور وحید الله مومند رییس پوهنتون علوم طبی کابل نیز حضورداشتند، از دستگاه تنفس مصنوعی یاد شده دیدن نمودند. سرپرست وزارت تحصیلات عالی ضمن ابراز خرسندی از ساخت این دستگاه گفت که وزارت تحصیلات عالی به اساس پالیسی مقام عالی ریاست دولت کشور مبنی بر سهم گیری فعال نهاد های تحصیلی در امر مبارزه با ویروس کرونا، به تمام نهاد های تحصیلی منجمله پوهنتون علوم طبی هدایت داد تا در زمینه با استفاده از کادر های علمی و امکانات صحی خویش اقدامات لازم را روی دست گیرند که خوشبختانه تیم تخنیکی کمیونتی کالج پوهنتون علوم طبی کابل توانست یک پایه دستگاه (Ventilator) را که در شرایط فعلی به آن سخت نیاز است، بسازد. به گفته پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی: پوهنتون علوم طبی کابل ضمن ساخت دستگاه یاد شده در بخش آگاهی دهی عامه وقایه از ویروس کرونا و معلومات در مورد ویروس، آمادگی برای فراهم سازی 500 بستر برای مبتلایان ویروس کرونا و عرضه خدمات صحی از مجرا های شفاخانه های کادری خویش اقدامات نیز انجام داده است. سرپرست وزارت تحصیلات عالی از تلاش‌های هئیت رهبری پوهنتون علوم طبی کابل، آمریت کمیونتی کالج و تیم تخنیکی که در ساخت دستگاه تلاش نموده اند نیز اظهار سپاس و امتنان نمود. پوهنمل پشتنه بنایی احمدزی آمر کمیونتی کالج پوهنتون علوم طبی کابل در مورد چگونگی ساخت و عملکرد دستگاه متذکره و نیازمندی سکتور صحی کشور به این دستگاه در سطح کشور معلومات ارایه نمود. محترم پوهندوی دوکتور محمد بشیر نورمل معین پلان و پالیسی و محترم دوکتور محب الله ځیر رییس عمومی طب معالجوی وزارت محترم صحت عامه کشور با هئیت معیتی شان، از این دستگاه دیدن نموده ضمن قدردانی از دست اندرکاران ساخت دستگاه، آن را مورد تائید قرار داده خواهان توجه بیشتر ادارات ذیربط به پوهنتون علوم طبی کابل جهت ساخت دستگاه های بیشتر گردیدند. پوهاند دکتور وحید الله مومند رییس پوهنتون علوم طبی کابل از توجه رهبری وزارت تحصیلات عالی تشکری نموده، پیرامون تلاش‌های پوهنتون در امر مبارزه با ویروس کرونا معلومات همه جانبه ارایه کرده و مبارزه با این ویروس را کار مشترک همه نهادها عنوان نمود. قابل ذکر است که قیمت یک پایه دستگاه تنفس مصنوعی (Ventilator) در بازار های جهانی حدود 30 هزار دالر امریکایی می باشد که خوشبختانه کادر های ورزیده و مسوولیت پذیر پوهنتون علوم طبی کابل توانستند با مصرف حدود 30 هزار افغانی آنرا بسازد. به گفته مسوولان این پوهنتون آنان قادر اند که در هر سه روز یک پایه از دستگاه تنفس مصنوعی را تولید و در خدمت جامعه طبی کشور قرار دهند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۳ - ۱۲:۲۸
Background image

تفاهمنامه های همکاری مشترک میان پوهنتون جوزجان و نُه ارگان دولتی امضا شد

تفاهمنامه های همکاری  مشترک میان پوهنتون جوزجان و نُه ارگان دولتی ولایت جوزجان به امضا رسید.

 برنامه که به همین مناسبت در دفتر مقام ولایت جوزجان دایر گردیده بود؛ پوهندوی دیپلوم انجنیر. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۳ - ۱۲:۱۷
Background image

قرار است طرح پروژۀ تسریع و تحول در تحصیلات عالی نهایی گردد

هیأت رهبری وزارت تحصیلات عالی و نمایندگان بانک جهانی امروز طی جلسه ای از طریق ویدیو کنفرانس در رابطه به نهایی سازی طرح پروژۀ تسریع و تحول  در تحصیلات عالی (HEAT) بحث و تبادل نظر نمودند.. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۱۱ - ۹:۵۸
Background image

نشستی به منظور تسریع روند تشخیص فرصت های سرمایه گذاری در سکتور تحصیلات عالی دایر گردید

به منظور تسریع روند تشخیص فرصت های سرمایه گذاری در سکتور تحصیلات عالی و شریک ساختن طرح های نهاد های تحصیلی کشور، نشستی در وزارت تحصیلات عالی دایر شد. 

در این نشست که از طریق ویدیو. . .

BACK TO NEWS