پوهنتون علوم طبی کابل (ابوعلی ابن‌سینا) موفق به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی (Ventilator) گردید

safiullah_user
شنبه ۱۳۹۹/۲/۱۳ - ۱۳:۱
ړ

تیم تخنیکی آمریت کمیونتی کالج تکنالوژی و ترمیم تجهیزات طبی، پوهنتون علوم طبی کابل (ابوعلی ابن‌سینا) موفق به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی (Ventilator) با استفاده از مواد قابل دریافت در مارکیت های داخلی کشور گردید. پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی در حالیکه پوهاند دکتور وحید الله مومند رییس پوهنتون علوم طبی کابل نیز حضورداشتند، از دستگاه تنفس مصنوعی یاد شده دیدن نمودند. سرپرست وزارت تحصیلات عالی ضمن ابراز خرسندی از ساخت این دستگاه گفت که وزارت تحصیلات عالی به اساس پالیسی مقام عالی ریاست دولت کشور مبنی بر سهم گیری فعال نهاد های تحصیلی در امر مبارزه با ویروس کرونا، به تمام نهاد های تحصیلی منجمله پوهنتون علوم طبی هدایت داد تا در زمینه با استفاده از کادر های علمی و امکانات صحی خویش اقدامات لازم را روی دست گیرند که خوشبختانه تیم تخنیکی کمیونتی کالج پوهنتون علوم طبی کابل توانست یک پایه دستگاه (Ventilator) را که در شرایط فعلی به آن سخت نیاز است، بسازد. به گفته پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی: پوهنتون علوم طبی کابل ضمن ساخت دستگاه یاد شده در بخش آگاهی دهی عامه وقایه از ویروس کرونا و معلومات در مورد ویروس، آمادگی برای فراهم سازی 500 بستر برای مبتلایان ویروس کرونا و عرضه خدمات صحی از مجرا های شفاخانه های کادری خویش اقدامات نیز انجام داده است. سرپرست وزارت تحصیلات عالی از تلاش‌های هئیت رهبری پوهنتون علوم طبی کابل، آمریت کمیونتی کالج و تیم تخنیکی که در ساخت دستگاه تلاش نموده اند نیز اظهار سپاس و امتنان نمود. پوهنمل پشتنه بنایی احمدزی آمر کمیونتی کالج پوهنتون علوم طبی کابل در مورد چگونگی ساخت و عملکرد دستگاه متذکره و نیازمندی سکتور صحی کشور به این دستگاه در سطح کشور معلومات ارایه نمود. محترم پوهندوی دوکتور محمد بشیر نورمل معین پلان و پالیسی و محترم دوکتور محب الله ځیر رییس عمومی طب معالجوی وزارت محترم صحت عامه کشور با هئیت معیتی شان، از این دستگاه دیدن نموده ضمن قدردانی از دست اندرکاران ساخت دستگاه، آن را مورد تائید قرار داده خواهان توجه بیشتر ادارات ذیربط به پوهنتون علوم طبی کابل جهت ساخت دستگاه های بیشتر گردیدند. پوهاند دکتور وحید الله مومند رییس پوهنتون علوم طبی کابل از توجه رهبری وزارت تحصیلات عالی تشکری نموده، پیرامون تلاش‌های پوهنتون در امر مبارزه با ویروس کرونا معلومات همه جانبه ارایه کرده و مبارزه با این ویروس را کار مشترک همه نهادها عنوان نمود. قابل ذکر است که قیمت یک پایه دستگاه تنفس مصنوعی (Ventilator) در بازار های جهانی حدود 30 هزار دالر امریکایی می باشد که خوشبختانه کادر های ورزیده و مسوولیت پذیر پوهنتون علوم طبی کابل توانستند با مصرف حدود 30 هزار افغانی آنرا بسازد. به گفته مسوولان این پوهنتون آنان قادر اند که در هر سه روز یک پایه از دستگاه تنفس مصنوعی را تولید و در خدمت جامعه طبی کشور قرار دهند.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۴:۳۰
Background image

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی پوهنتون کاتب را مورد بررسی قرار داد

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی پوهنتون کاتب را مورد بررسی قرار داد و از چگونگی تطبیق طرح آموزش حضوری در این نهاد تحصیلی نظارت بعمل آورد.

پوهندوی سید فرهاد شهید زاده در حالیکه. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۴:۲۹
Background image

سرپرست وزارت تحصیلات عالی با والی هلمند دیدار نمود

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین و سرپرست وزارت تحصیلات عالی با والی هلمند ملاقات نمود.

در این ملاقات پیرامون خواست های مقام ولایت هلمند منجمله ارتقای موسسه تحصیلات عالی آن ولایت به. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۲:۴۰
Background image

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی عرضه خدمات تحصیلی نهاد های تحصیلات عالی بیان و ابوریحان را بررسی نمود

پوهندوی سید فرهاد شهید زاده معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی در راس یک هییت، عرضه خدمات تحصیلی نهاد های تحصیلات عالی بیان و ابوریحان را بررسی نمود.

این نظارت به هدف چگونگی استفاده. . .

BACK TO NEWS