اطلاعیه بورس های تحصیلی کشور تاجیکستان در مقطع لیسانس

baqir_admin
ل

Due

-

کشور تاجیکستان از اعطای 50 سیت بورس های تحصیلی در مقطع لیسانس برای فارغان صنوف دوازدهم خبر داده است که بورس های مذکور بصورت آزاد تحت شرایط ذیل اعلان می گردد.

1. داشتن شهادتنامه، فیصدی نمرات حد اقل 70 فیصد و سال فراعت متقاضی از مکتب  از1397 الی 1400 باشد.

2. متقاضیان قبل از ثبت نام در بورس های تحصیلی کشور تاجیکستان، شرایط ذیل را به طور دقیق مطالعه نموده و بعد از آگاهی کامل ثبت نام نمایند:

3. بورسهای فوق، همانند سال گذشته، در شهرهای گوناگون تاجکستان تقسیم گردیده است.

4. با توجه به این که بورسهای کشور تاجیکستان "بورس کامل" نبوده فقط فیس پوهنتون معاف و حدود 90 فیصد مصارف (از قبیل لیلیه، کرایه رفت و برگشت، بیمه صحی و غیره ) به دوش خود محصل می باشد.

5. متقاضیان با در نظر داشت فیصدی نمرات بلند سه ساله مکتب، رشته و پوهنتون خویش را که لست شان در ضمیمه موجود است انتخاب نمایند.

6. تمام پوهنتون های کشور تاجیکستان درشهر دوشنبه نبوده متقاضیان باید به دقت کامل پوهنتون و شهر های آنرا انتخاب نمایند تا در آینده بامشکل مواجه نشوید.

7. فاصله میان شهر دوشنبه و شهر خنجد بیش از 300 کیلومتر بوده و ضمناً شهر های دیگر نیز با شهر دوشنبه فاصله دارد.

8. محصلین پوهنتون تخنیکی تاجیکستان به نام م. عاصمی و  پوهنتون دولتی طبی تاجیکستان به نام ابوعلی ابن سینا باید قبل از آغاز سال اول تحصیل، دوره ی آمادگی الفبای سیریلک و زبان روسی را فراگیرند، مصارف دوره ی آمادگی بدوش خود محصل می باشد ومحصلین مکلف اند هزینه دوره آمادگی را بپردازند.

10. مدد معاشی که برای محصلین پرداخت می شود، معمولا در شش ماه یک بار اجراء می گردد.

11. متقاضیانیکه میخواهند جهت ادامه تحصیل به کشور تاجیکستان عزیمت نمایند خانواده های شان حد اقل توان پرداخت 200 دالر امریکایی را در ماه داشته باشند تا از ضیاع بورسیه در آینده جلو گیری به عمل آید.

12. تمام محصلین بورسیه پس از مواصلت به تاجیکستان اسناد تحصیلی خود را در اداره مربوطه وزارت معارف و علم تاجیکستان طی مراحل و معادل سازی نمایند که حدوداً 200 دالر امریکایی هزینه داشته و بدوش خود محصل می باشد.

13.کاندیدان که مورد پذیرش قرار میگیرند ویزه خویش را به اسرع وقت تمدید نمایند.

14. نامزدان بورس نباید بدون آگاهی قبلی و هماهنگی سفارت ج.ا.ا مقیم دوشنبه ، به تاجیکستان سفر نمایند.

 زمانی که لست نامزدان بورسیه به دسترس سفارت قرار گرفت، پس از ترجمه از طریق وزارت امور خارجه به وزارت معارف و علم تاجیکستان ارسال می گردد. وزارت  معارف و علم آن کشور پس از بررسی و هماهنگی، لست مذکور را تایید می نماید و آمادگی خود را برای پذیرش محصلین ابراز می دارد .

موضوع تاییدی لست طی نامه ی به ریاست روابط فرهنگی وزارت امورخارجه ارسال می شود، پس از تاییدی و روشن شدن تاریخ دقیق سفر محصلین به تاجیکستان، آنها می توانند به این کشور سفر نمایند.

15. شهرت نامزدان بورسیه در لست، پاسپورت و سایر اسناد لازم  باید یکسان باشد.

16-همان گونه که در بالا ذکر شد، جانب تاجیکستان بورسیه ها را در پوهنتون های شهر های مختلف اختصاص داده است رشته ها از جانب وزارت معارف و علم تاجیکستان مشخص گردیده است بنابر این نامزدان بورسیه باید بدانند که در چه رشته ، کدام پوهنتون و کدام شهر تحصیل خواهند کرد. راجع به پوهنتون ها و شهرهای که انتخاب می نمایند ، از قبل معلومات کافی داشته باشند.

17-عدم امکان تبدیلی محصلان از یک رشته به رشته دیگری و یا از یک پوهنتون به پوهنتون دیگر.

         18-راجستر ویزه در اداره پولیس و پرداخت مصارف آن توسط محصل:

نامزدان بورسیه با مواصلت به تاجیکستان مکلف اند تا در ظرف 72 ساعت ویزه خود را در اداره پولیس راجستر نمایند راجستر ویزه حدود 50 دالر امریکایی مصرف دارد، که خود محصل باید بپردازد.

19- محصلان به وقت معین به تاجیکستان سفر نموده و عندالموقع تمدید ویزه نمایند.

پس از مواصلت به تاجیکستان و شمولیت در پوهنتون ها، محصلین باید به تمدید ویزه خود عاجل اقدام نمایند. تمدید ویزه شش ماهه یا یک ساله حدود130 دالر امریکایی مصرف دارد، که خود محصل باید بپردازد. امور تمدید ویزه های محصلین توسط شعبه روابط بین المللی پوهنتون ها صورت می گیرد. در سال های گذشته برخی محصلین ویزه یک ماهه تاجیکستان را در کابل دریافت نموده بودند اما با تاخیر به تاجکستان آمدند که با مواصلت به تاجیکستان از اعتبار ویزه آنها تنها یک هفته باقی مانده بود، که در نتیجه این تاخیر آنها نتوانستند در خواست تمدید ویزه خودرا دروقت معین بدهند و پس از ختم مدت اعتبار ویزا، ملزم به پرداخت جریمه گزاف شدند. معمولاً پوهنتون ها محصلین را مکلف می نمایند تا درخواست تمدید ویزه خود را 20 روز قبل از انقضاء اعتبار آن نمایند. بنابر این لازم است تا محصلین حداقل 20 روز قبل از آن که مدت اعتبار ویزه آنها به اتمام برسد، به تاجیکستان سفر نمایند.

20-محصلان پول دوره آماده گی (پد کورس) را شخصاً بپردازد.

          بعضی از پوهنتون ها مانند پوهنتون تخنیکی تاجیکستان به نام م. عاصمی و پوهنتون دولتی طبی تاجیکستان به نام ابوعلی ابن سینا، محصلین را مکلف به فراگیری دوره آمادگی (پد کورس) می سازند که مصارف پد کورس شامل بورسیه نبوده و به دوش خود محصل می باشد.

21-پوهنتون ها معمولاً از اطاق های لیلیه پول ماهوار حدود15-20 دالرامریکایی در یک ماه اخذ می نماید که خود محصلین باید بپردازند.

22- لست 50 رشته تحصیلی دوره لیسانس و  پوهنتونهای مربوطه ضم اطلاعیه هذا در قید (5) ورق قابل دریافت بوده و کاندیدان با در نظر داشت فیصدی نمرات بلند به آن انتخاب خواهند شد.

بنابراین به اطلاع تمام علاقمندان رسانیده می شود که اسناد در دست داشته شان جهت اخذ فورمه ها به غرفه شماره 21 دفتر پذیرش عمومی وزارت تحصیلات عالی مراجعه و قبل از تاریخ 30 جوزا 1400  مطابق 20 جون2021 با تمام اسناد دست داشته شان از قبیل (شهادتنامه، تذکره تابعیت و کاپی پاسپورت) به وزارت تحصیلات عالی جهت ثبت نام مراجعه نمایند.

برای دریافت لست رشته ها فایل  زیر را دانلود کنید.

دانلود

آخرین بورسیه ها

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۸ - ۱۱:۲۶
Background image

د سویس هېواد د دکتورا، تر دوکتورا پورته او څېړنیزې دورې په کچه تحصیلي بورسیو خبرتیا

په افغانستان کې د سویس پراختیايي او همکارۍ اداره د ۲۰۲۲ – ۲۰۲۳ تحصیلي کلونو لپاره د افغانستان په شمول یو شمېر هېوادونو ته د دوکتورا، تر دوکتورا پورته او څېړنیزې دورې محدودو تحصیلي آزادې . . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۸ - ۶:۳۸
Background image

د هندوستان هېواد د ریشیهود پوهنتون د لېسانس او ماسټرۍ په کچه د تحصیلی بورسونو خبرتیا

د هندوستان هېواد د ریشیهود پوهنتون چې د سوني پت ښار د هریانا ایالت کې موقعیت لري د ۲۰۲۲-۲۰۲۱ کال لپاره د ۱۰ وړیا تحصیلي بورسونو چې ۵۰٪ یې د ښځو لپاره دي د لېسانس او ماسټرۍ په کچه په . . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۷ - ۸:۴۳
Background image

د لېسانس او فوق لېسانس (ماسټرۍ او دوکتورا) په کچه د مصر هېواد د تحصیلي بورس خبرتیا

د مصر هېواد د تحصیلي بورسونو خبر ورکړی چې ۴ یې د لېسانس په کچه او ۸ نور یې د فوق لېسانس (ماسټرۍ او دوکتورا) په کچه دي. یاد بورسونه د لوړو زده کړو وزارت محترم مقام د لارښوونې سره سم په . . .