روز جهانی معلولین در وزارت تحصیلات عالی گرامیداشت شد

baqir_hiadari
پنجشنبه ۱۳۹۸/۹/۱۴ - ۶:۲
روز معلولین

وزارت تحصیلات عالی از روز جهانی معلولین تحت شعار "معلولیت محدودیت نیست" بزرگداشت به عمل آورد.

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی در محفل بزرگداشت از روز جهانی معلولین، روی عرضه خدمات بیشتر و خوبتر برای معلولین کشور در این وزارت خبر داده، در ضمن به تمام ریاست های مرکزی و ولایتی وزارت هدایت داد تا سهولت های لازم را برای مراجعین دارای معلولیت فراهم نمایند.

در محفل یاد شده، معینان و رؤسای وزارت تحصیلات عالی، معین تخنیکی وزارت دولت در امور شهدا و معلولین، رئیس انسجام امور فرهنگی اداره امور ریاست جمهوری و جمعی از معلولین شرکت نموده بودند.

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی با اشاره به سخنان رئیس جمهور در محفل تجلیل از روز جهانی معلولین در مقر ریاست جمهوری، گفت، معلولین کسانی اند که توانایی های مختلف دارند و با قربانی های که بخاطر کشور و مردم شان داده اند از لحاظ فزیکی با مشکلاتی مواجه اند که میتوان با توجه به توانایی های شان زمینه فعالیت های مثمر شان را بیشتر از پیش در جامعه تقویت کرد.

روز معلولین

سرپرست وزارت تحصیلات عالی افزود: «باید از خود بپرسیم که در مقابل قربانی های افراد دارای معلولیت چه کرده ایم و برای تامین امکانات بهتر زندگی آنها چه باید انجام داد».

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی به ریاست های منابع بشری، ارتباط خارجه و تنظیم بورسیه ها، اداری و زیربناها، پلان و پالیسی و تقنین و تقرر و ترفیعات هدایت داد تا هر کدام در راستای کاری شان سهم خویش را ادا نمایند.

موصوف اضافه کرد: «در نصاب تمام مضامین پوهنتون شمول به ویژه در مضمون ثقافت اسلامی توجه جدی به این قشر آسیب پذیر جامعه شود، تا بتوانیم در جامعه خویش فرهنگ احترام و تکریم به افراد دارای معلولیت را رشد دهیم».

بعدا جمیله نورستانی معین تخنیکی وزارت دولت در امور شهدا و معلولین با تشکر و قدردانی از توجه وزارت تحصیلات عالی به امور معلولین و تطبیق تعهدات این وزارت در قبال قشر یاد شده گفت: «برنامه های وزارت تحصیلات عالی که از سوی سرپرست این وزارت وعده داده شد، میتواند توانایی های خاصی را در وجود افراد دارای معلولیت رشد دهد و آنان را با دانش های مختلف آماده خدمت گذاری بهتر به جامعه سازد».

روز معلولین

میاگل وثیق رئیس انسجام امور فرهنگی اداره امور ریاست جمهوری در رابطه به تلاش های دولت برای رسیدگی به افراد دارای معلولیت در کشور صحبت نموده از پیش قدمی وزارت تحصیلات عالی در راستای رسیدن به این اهداف قدردانی نمود.

در اخیر بصیر بریالی یکتن از معلولین پیرامون مشکلات معلولین در جامعه صحبت نموده، خواهان رفع مشکلات روزمره شان به ویژه در بخش ساختن رمپ یا زینه ها برای معلولین گردید.

روز معلولین

محفل با توزیع تقدیر نامه ها به تعدادی از محصلان و کارکنان دارای معلولیت خاتمه یافت.

روز معلولین

قابل ذکر است که وزارت تحصیلات عالی در سال 1398 پرداخت فیس را برای محصلان دارای معلولیت در بخش شبانه مقطع لیسانس به 3000 افغانی تقلیل داده و 3 فیصد بورسیه های تحصیلی خارج از کشور را نیز برای این قشر در نظر گرفته است همچنان در بخش شمولیت در لیلیه ها، تبدیلی ها و شمولیت در پوهنتون های خصوصی نیز سهولت های لازم برای شان مهیا نموده است.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۶ - ۱۲:۱۳
Background image

ورکشاپ نهایی سازی نصاب های 38 رشته تحصیلی آغاز شد

ورکشاپ پنج روزه نهایی سازی نصاب های 38 رشته تحصیلی که شامل بخش های انجنیری، تعلیم و تربیه و زراعت می شود، امروز در وزارت تحصیلات عالی آغاز گردید.

در این ورکشاپ روسا، معاونین و منشی های. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۶ - ۴:۵۶
Background image

پروسه نظارت و ارزیابی برنامه های فوق لیسانس پوهنتون ها آغاز می شود

پروسه نظارت و ارزیابی برنامه های فوق لیسانس پوهنتون های خصوصی و دولتی به زودی آغاز می گردد.

به همین هدف امروز ورکشاپ آگاهی دهی از چگونگی آغاز روند ارزیابی برنامه های فوق لیسانس (ماستری. . .

شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۵:۴۳
Background image

سرپرست وزارت تحصیلات عالی با سفیر ایران مقیم کابل دیدار نمود

سرپرست وزارت تحصیلات عالی با سفیر ایران مقیم کابل دیدار نموده، روی گسترش روابط علمی میان دو کشور تاکید ورزیدند.

در این دیدار پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات. . .

BACK TO NEWS