پیام دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان، در پیوند به روز جهانی محصل

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ.‏‏ بگو آيا كسانى كه مى‌دانند و كسانى كه نمى‌دانند يكسان هستند؟ همانا خردمندان پند مى‌گيرند. (سوره زمر آیت نهم)

هموطنان عزیز، محصلان گرامی، استادان گران‌قدر، خانواده های محترم محصلان در نهاد های خصوصی و دولتی! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

اجازه بفرمایید که در گام نخست فرخنده روز پر فروغ محصل را به تمام محصلان عزیز، خانواده های محترم شان، رؤسا و استادان محترم تمام نهادهای خصوصی و دولتی در سراسر کشور تبریک عرض می دارم.

ملت شریف افغانستان!

بد بختانه سال تحصیلی 1399 از آغاز، هم ‌زمان بود با شیوع ویروس کرونا که مدتی محصلان عزیز مارا از درس در محیط اکادمیک دور نگهداشت. با آن‌هم وزارت تحصیلات عالی با رویکرد استفاده از تکنالوژی معلوماتی توانست، سیستم یادگیری مدیریت آموزش عالی غیر حضوری(HELMS) را من‌حیث طرح ممد آموزش حضوری به شیوه الکترونیکی به پوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی و دولتی پیشکش کند؛ تا رابطه میان علم، محصل و استاد هم‌چنان برقرار باشد. سیستم آموزش‌های آنلاین (HELMS) به گونه‌ای ایجاد شده که اساتید می‌توانند لکچرهای خویش را به زبان‌های پشتو، دری و انگلیسی در آن آپلود کنند و محصلان از همین طریق به جزوه های درسی استادان دسترسی داشته باشند.

پس از کاهش خطر و یروس کرونا درس ها به صورت تشدیدی آغازشده اند که خوشبختانه اینک دروازه های نهاد های علمی به روی نسل تشنه به دانش بازاست، و مشتاقان علم و معرفت در شرایط ناگوار امنیتی و اقتصادی، به امید آینده روشنِ خانواده و کشورشان، تمام ناملایمات و ناسازگاری ها را با جان و دل خریده و به صنف های شان حضور می رسانند.

وزارت تحصیلات عالی همواره زمینه ساز بستر مناسب برای محصلان بوده و ساده سازی طی مراحل اسناد تحصیلی و مدد معاش محصلان، ایجاد دیتابیس محصلان بورسیه های دولتی، دیجیتال سازی اسناد فارغان، تطبیق پالیسی جندر، نیازسنجی رشته های تحصیلی در بخش های دولتی و خصوصی، ایجاد مراکز کاریابی و مشاورتی، کمپیوترلب و کتابخانه در پوهنتون ها و بروز سازی نصاب تحصیلی از عمده ترین کارهای بود که برای داشتن نظام با کیفیت علمی در کشور تا هنوز انجام پذیرفته است.

محصلان عزیز!

نگاه های امیدوارانه ملت به سوی شماست. شما آینده این کشور استید. مسؤلیت شما در برابر تاریخ و ملت تان خیلی سنگین است. بنابرین، از تک تک شما صمیمانه می طلبم تا چراغ دانش را بر افروخته نگه دارید و مسیر دشوارگذار آموزش و پژوهش را هم چنان مشتاقانه بپیمایید تا نشان داده باشید که سربازان راه علم و دانش می توانند شجاعانه و متهورانه با افزایش علم و دانش از جهل انتقام بگیرند و مردم و کشورشان را از دست نادانی و نابخردی رهایی بخشند، تا باشد که یک افغانستان متحد، مترقی و شگوفا در عرصه بین المللی داشته باشیم و دانشجوی افغان مانند دیگر کشور ها در ساختن کشور شان سهم افتخار آمیز و سازنده داشته باشند.

با این همه دشواری های که در مسیر تحصیل برای محصلان افغان قراردارد بازهم روز محصلان گرامی را مبارک باد می گویم و برای شان سال پربار وپربرکت آموزشی استدعادارم.

درپایان:

درخت تو گرباردانش بگیرد

به زیرآوری چرخ نیلوفری را

والسلام

دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان

آخرین اطلاعیه ها

یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳ - ۱۰:۲۳
Background image

اطلاعیه فراخوان اخذ مقالات علمی-تحقیقی پوهنتون خصوصی کاردان

قرار است پوهنتون خصوصی کاردان نخستین کنفرانس ملی تحت عنوان «استقبال از آینده: ابتکارات،  ابهامات، تهدیدات و چالش های هوش مصنوعی» را برگزار نماید.
 بناَ از تمام استادان نهاد های تحصیلات . . .

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۲ - ۹:۲۳
Background image

اطلاعیه تصمیم اعطای قرارداد


بدین وسیله به تأسی ازفقره (2) ماده چهل و سوم قانون تدارکات به اطلاع عموم رسانیده می شود، وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد، قرارداد پروژه  تهیه و تدارک وسایل ، تجهیزات و مواد لابراتواری . . .

دوشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۱ - ۱۰:۲۲
Background image

اطلاعیه تصمیم اعطای قرارداد 


موضوع : پروژه تهیه و اعمار یک باب تشناب ریاست انکشاف برنامه های علمی: 
بدین وسیله به تاسی ازفقره )۲(ماده چهل وسوم قانون تدارکات به اطلاع عموم رساینده می شود که وزارت تحصیلات عالی درنظر . . .

بازگشت به اطلاعیه ها