جلسه کمیته قوانین کابینه به ریاست استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، طرح مقرره امور لیلیه های محصلان را تایید کرد.

safiullah_user
دوشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۶ - ۷:۴۳
gg

طرح مقرره امور لیلیه ها توسط سرپرست وزارت تحصیلات عالی به کمیته قوانین کابینه ارایه و پس از بحث و مداقه از سوی آن کمیته مورد تایید قرار گرفت.

پوهنمل عبدالتواب بالا کرزی معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی در مورد طرح مذکور صحبت نموده گفت: هدف از این طرح ایجاد لیلیه ها مطابق معیارهای ملی و بین المللی، قانون مند شدن فعالیت های لیلیه های خصوصی و مشارکت سکتور خصوصی در قسمت ایجاد لیلیه ها در کشور می باشد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی افزود: در طرح مقرره لیلیه ها، ایجاد لیلیه ها با درنظرداشت تناسب و تعادل در عرضه چگونگی خدمات و هزینه به شکل لیلیه خصوصی، لیلیه موسسات تحصیلات عالی و لیلیه مشارکت عامه و خصوصی در نظر گرفته شده و باعث فراهم سازی زمینه برای سرمایه گذاری در عرصه تحصیل می شود.

به گفته وی لیلیه های که قبلا بدون مجوز رسمی وزارت تحصیلات عالی در کشور فعالیت داشتند، با نافذ شدن این مقرره فعالیت آنها شکل قانونی را خواهد گرفت و تحت نظارت مستقیم این وزارت برای محصلان ارایه خدمات خواهند کرد.

پوهنمل بالا کرزی خاطر نشان ساخت که در بخش لیلیه های خصوصی احکامی جهت مصوونیت هر چه بیشتر محصلان پیشبینی گردیده که فامیل های محصلان می توانند با اطمینان کامل در لیلیه های خصوصی فرزندان شانرا شامل و وزارت تحصیلات عالی در این راستا مکلف به نظارت و کنترول از عملکرد آنان می باشد.

طرح مقرره لیلیه ها در شش فصل و سی و هفت ماده تنظیم گردیده که در آن چگونگی شمولیت در لیلیه، شناسایی محصلان واجد شرایط، تعیین تعداد محصلان، تثبیت محل فراغت، زندگی در لیلیه در برابر مصارف غذا، مصوونیت محصلان، محافظت اجناس، تهیه و طبخ غذا، چگونگی ایجاد لیلیه های خصوصی، کاهش فاصله از 35 کیلومتر به 20 کیلومتر برای محصلان طبقه اناث و سایر موارد دیگر از عمده ترین موارد این مقرره را تشکیل می دهد.

قابل ذکر است که مقرره لیلیه های نافذ در شرایط کنونی پاسخگوی نیازمندی های محیط اکادمیک و محصلان نبود و ایجاب می کرد که مقرره مذکور با درنظر داشت معیارهای ملی وبین المللی بازنگری و طی مراحل گردد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۸ - ۵:۱۸
Background image

جلسه نوبتی کمیسیون موسسات تحصیلات عالی خصوصی دایر گردید

جلسه نوبتی کمیسیون موسسات تحصیلات عالی خصوصی تحت ریاست معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی و با اشتراک اعضای محترم کمیسیون یاد شده دایر شد.

در آغاز جلسه پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۸ - ۵:۱۴
Background image

از روز بیرق ملی در وزارت تحصیلات عالی تجلیل شد

از هفتم اسد روز بیرق ملی کشور، در وزارت تحصیلات عالی تجلیل بعمل آمد.

در مراسم ویژه ی که به همین مناسبت در محوطه وزارت تحصیلات عالی با حضورداشت هئیت رهبری وزارت تحصیلات عالی، منسوبین. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۵/۶ - ۱۰:۵۲
Background image

نشستی به منظور طرح بازدید قبل از بازنگری و غنامندی آن در جریان دوره آموزشی برگزار شد

به منظور گرد آوری نظریات و پیشنهادات رؤسا و معاونان علمی نهادهای تحصیلات عالی دولتی و خصوصی در مورد طرح بازدید قبل از بازنگری و غنامندی آن در جریان دورۀ آزمایشی که قرار است به زودی آغاز. . .

BACK TO NEWS