جلسه وارسی به تطبیق تعهدات کنفرانس جنیوا در وزارت تحصیلات عالی دایر شد

baqir_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۵:۱۷
ل

جلسه وارسی به تطبیق تعهدات کنفرانس جنیوا پیرامون ترویج فرهنگ هم‌پذیری قومی و مذهبی رعایت جندر و فراهم‌سازی فرصت های یکسان آموزشی و کاری برای بانوان در وزارت تحصیلات عالی برگزار شد.

در این جلسه نور احمد درویش معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی در حالی که شماری از رییسان ادارات مرکزی این وزارت نیز حضور داشتند با قاسم عرفانی مشاور امور آموزش و تحصیلات عالی و داکتر محمد امین رشادت مشاور امور فرهنگی معاونیت دوم ریاست جمهوری دیدار نموده و دستاوردهای حاصل شده را در زمینه ترویج فرهنگ همپذیری و مدارای قومی و مذهبی و برابری جنسیتی در سطح نهادهای تحصیلات عالی دولتی و خصوصی تشریح کرد.

نور احمد درویش افزود که وزارت تحصیلات عالی گذشته از مسأله تطبیق تعهدات جنیوا همیشه دغدغه پرورش یک نسل متعهد و آراسته با دانش و فرهنگ هم‌پذیری قومی و مذهبی را داشته و برای نهادینه شدن ارزش های انسانی و حقوق بشری، رعایت جندر و رفع تبعیض و آزار و اذیت جنسی زنان برنامه ها و راهکارهای سازنده ی داشته است.

معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی گفت که موارد ذکر شده در نصاب جدید وزارت تحصیلات عالی که هنوز هم زیر کار است به ویژه در مضمون ثقافت اسلامی و سایر مضامین علوم اجتماعی بیشتر از پیش به گونه تخصصی تر و کارشناسانه تر وارد نصاب گردیده است.

معین مالی و اداری گفت که وزارت تحصیلات عالی به منظور مصوونیت و منع تبعض، آزار و اذیت جنسی زنان کمیته رسیدگی به شکایات در پوهنتون ها، خط تلفنی رایگان و حتی دیتابیس آنلاین برای ثبت و ارسال زود هنگام و مستقیم شکایات بانوان ایجاد کرده است.

وی گفت که تا هنوز 28 واحد جندر در بخش زنان در پوهنتون های دولتی و 42 واحد در نهادهای خصوصی جهت افزایش حضور زنان و مصوونیت کاری شان ایجاد شده و این روند ادامه دارد که شامل تمام نهادهای تحصیلی خصوصی خواهد شد.

سپس قاسم عرفانی مشاور آموزش و تحصیلات عالی و داکتر محمد امین رشادت مشاور فرهنگی معاونیت دوم ریاست جمهوری از دستاوردها و فعالیت های وزارت تحصیلات عالی در زمینه ابراز قدردانی نمودند، طرح ها و پیشنهادات شان را جهت انطباق برنامه های وزارت تحصیلات عالی در زمینه ترویج آموزش با مدارایی قومی و مذهبی و رفع تبعیض جنسیتی با اشتراک کنندگان در میان گذاشتند.

به گفته قاسم عرفانی کنفرانس جینوا از 23-24 نوامبر در سال 2020 در سویس در شهر جینوا با اشتراک مقام عالی ریاست جمهوری و نمایند‌گان نزدیک به ۱۰۰ کشور و سازمان های بین‌المللی برگزار گردید که حکومت افغانستان متعهد به اجرای تعهداتی در آن کنفرانس شد. از جمله این تعهدات دو مورد آن مربوط وزارت تحصیلات عالی می شود که یکی ترویج اندیشه کثرات‌گرایی قومی و مذهبی از رهگذر نصاب تحصیلی و سایر طرق ممکن است و دوم مبارزه در برابر تبعیض، آزار و اذیت جنسی زنان و فراهم سازی فرصت های حضور بیشتر بانوان در ساختارهای آموزشی و اداری وزارت تحصیلات عالی می باشد.

نور احمد درویش معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی به مسوولان مربوطه هدایت داد تا دستاوردها و برنامه های وزارت تحصیلات عالی را در زمینه های یاد شده توحید نموده و جهت تدویر جلسه بعدی به مقام عالی معاونیت دوم ریاست جمهوری ارسال کنند تا میزان کارکرد وزارت تحصیلات عالی در میان ادارات مرکزی دیگر مشخص و معین باشد.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۲:۲۳
Background image

جلسه کمیته بازنگری و مرور ساختار تشکیلات ادارات مرکزی وزارت تحصیلات عالی دایر شد

جلسه کمیته بازنگری و مرور ساختار تشکیلاتی ادارات مرکزی وزارت تحصیلات عالی تحت ریاست نور احمد درویش معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی برگزار شد.

در این جلسه، روی اصلاح ساختار، تشخیص. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۰:۴۱
Background image

وزیر تحصیلات عالی با رئیس پوهنتون ننگرهار دیدار کرد

دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی در دیداری با رئیس پوهنتون ننگرهار چگونگی تطبیق برنامه های آن پوهنتون را استماع نمود.

در این دیدار وزیر تحصیلات عالی گفت که به اثر شیوع ویروس کرونا و. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۹:۴۲
Background image

نشستی به منظور تسریع تطبیق واکسین کرونا در نهاد های تحصیلات عالی دایر شد

به منظور تسریع تطبیق واکسین کرونا در نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی کشور، امروز نشستی در وزارت تحصیلات عالی دایر شد.

در این نشست پوهنوال انجنیر محمد شریف امین رئیس محصلان دولتی،. . .

BACK TO NEWS