دستاورد های وزارت تحصیلات عالی در سال اول آزادی (1443ه‌ق)

nasir_admin
پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۳ - ۱۰:۳
sdghdfsgs

بخش دوم: دوام و آغاز امور اداری و تدریسی

به تاریخ 24 اسد سال 1400 هـ ش پس از فتح مرکز (کابل) مسئولان محلی وزارت تحصیلات عالی ا.ا.ا به ساختمان های وزارت تحصیلات عالی و پوهنتون های مرکز خود را رسانیده و به تاریخ 25 ماه متذکره مسئولان مرکزی اداره یاد شده نیز جهت آغاز امور اداری وزارت و پوهنتون ها آمادگی های لازم را گرفتند، که در نتیجه موفق شدند تا به تاریخ 6 سنبله کار های اداری وزارت تحصیلات عالی را از سر گیرند و برای گشودن نهاد های تحصیلی کشور اقدامات ابتدایی روی دست گرفتند.

 فعالیت های تدریسی تمامی پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی در مرکز و ولایات کشور از پانزدهم ماه سنبله 1400 هـ ش آغاز گردید. در عرض دو ماه، سمسترهای ناتکمیل، تکمیل و تعداد قابل توجهی محصلان جدید برای سمستر های جدید جذب شد که در حال حاضر جذب محصلان جدیدالشمول، فعالیت های آموزشی و اداری نهاد های تحصیلات عالی خصوصی به شکل نورمال ادامه دارد.

هم چنان با آغاز فعالیت نهاد های تحصیلات عالی خصوصی، امور اداری نهاد های تحصیلی دولتی نیز آغاز شد، اما به دلیل کمبود بودجه و مشکلات مالی، مدتی فعالیت های آموزشی متوقف شد. خوشبختانه در نتیجه تلاش های خستگی ناپذیر رهبری وزارت تحصیلات عالی، فعالیت های آموزشی نهاد های دولتی ولایات گرم سیر به تاریخ 13 ماه دلو و به تاریخ هفتم ماه حوت دروس ولایت های سردسیر کشور آغاز شد.

در مدت دو ماه، سمستر های ناقص تکمیل، نتایج کنکور سال 1400 هـ ش اعلام، محصلان جدید در نهاد های آموزشی دولتی ثبت نام کردند و اکنون فعالیت های اداری و آموزشی مؤسسات آموزشی دولتی مطابق اسناد قانونی مربوطه به طور عادی ادامه دارد.

هم چنان از نزد بیش از 15000 تن فارغ التحصیلان طب آزمون EXIT و در شفاخانه های کادری از نزد کاندیدان برنامه اکمال تخصص آزمون اختصاصی نیز گرفته شده و حدود 100 داکتر در بست های رسمی جذب شدند.

در حال حاضر فعالیت تمامی بخش های این وزارت به طور عادی و موثر ادامه دارد، مراحل و تایید اسناد تحصیلی فارغ التحصیلان موسسات آموزشی دولتی و خصوصی، ارزیابی و معادل سازی مدارک تحصیلی خارجی، پوهنتون ها ارزیابی کیفی، نظارت بر امور آموزشی، جذب کادر های علمی و اداری، تحقیقات علمی و ترفعیات، امور بورسیه ها، تدارکات، فعالیت های مالی و نشراتی و سایر فعالیت ها به طور عادی و سریع جریان دارد.

هم چنان تمام مؤسسات آموزشی دولتی و خصوصی در کشور فعال بوده و کلیه امور آنها از نظر مالی در جریان است و هیچ مؤسسه آموزشی دولتی یا خصوصی وجود ندارد که به دلیل ضعف اقتصادی یا دلایل دیگر فعالیت های شان تعطیل شده باشد و کار های آموزشی و اداری شان متوقف گردیده باشد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۹ - ۳:۲۰
Background image

هیئت ریاست تفتیش داخلی وزارت تحصیلات عالی، نهاد های تحصیلات عالی ولایت کندز را مورد ارزیابی قرار داد.

1444/1/11
1401/5/18
هیئت ریاست تفتیش داخلی وزارت تحصیلات عالی، نهاد های تحصیلات عالی ولایت کندز را مورد ارزیابی قرار داد.
این هیئت که ریاست آن به دوش  مولوی عبدالولی عابد آمر تقلب و. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۵/۱۸ - ۷:۵۹
Background image

گزارش کاری ریاست نصاب تحصیلی

17/5/1401
ریاست نصاب تحصیلی وزارت تحصیلات عالی، بر اساس لزوم دید رهبری ا.ا.ا جدیداً در چوکات این وزارت ایجاد گردیده است که در تشکیل خویش دارای (6) آمریت و در مجموع دارای (52) تن کارمند. . .

یکشنبه ۱۴۰۱/۵/۱۶ - ۱۰:۳۳
Background image

رئیس بخش کشور های آسیایی مؤسسه جنیوا کال با سرپرست وزارت تحصیلات عالی نشستی را انجام داد.

16 اسد1401
رئیس بخش کشور های آسیایی مؤسسه جنیوا کال با سرپرست وزارت تحصیلات عالی نشستی را انجام داد.
نشست یاد شده که در تالار مقام وزارت تحصیلات عالی ترتیب شده بود، در آن الحاج مولوی. . .

BACK TO NEWS