تمامی نهاد های تحصیلی کشور، از هشتم قوس تا پانزدهم حوت سال روان تعطیل می شوند

baqir_admin
یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۲ - ۱۱:۵۳
ل

دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی طی کنفرانس مطبوعاتی در مرکز رسانه های حکومت، دلیل تعطیل نهادهای تحصیلی را گسترش موج دوم کرونا و نبود ابزار تسخین در پوهنتون های کشور عنوان کرد.

وزیرتحصیلات عالی، در مرکز رسانه های حکومت، روی چگونگی تدویر دروس حضوری و غیر حضوری در ایام تعطیل توضیحات داد و گفت که با درنظرداشت گسترش موج دوم ویروس کرونا، نبود ابزار تسخین و سردیِ بیش از حد هوا، کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به تاریخ ۲۶ عقرب ۱۳۹۹ تصمیم به تعطیل نهادهای تحصیلات عالی گرفت.

وی گفت که برمبنای این فیصله، موارد 9 گانه درپوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی کشور دولتی و خصوصی مرعی الاجرا می باشد:

1.تمام نهادهای تحصیلات عالی کشور، سر از تاریخ 8 قوس تا 15 حوت رخصت بوده، و تمام نهادهای تحصیلات عالی دولتی و خصوصی برنامه های دروس غیر حضوری (برنامه حمایوی دروس تشدیدی)، تمام برنامه های تحصیلی روزانه وشبانه در تمام مقاطع لیسانس و فوق لیسانس خویش را مطابق این فیصله برنامه ریزی نمایند.

2. برنامه های تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس که دروس شان  تا تاریخ 8 قوس تکمیل می گردد، امتحانات شان را در صورت مساعدت شرایط صحی از 15 حوت 1399 زمانبندی و تطبیق نمایند.

3. برنامه های تحصیلی که دروس سمستر دوم سال تحصیلی 1399 شان از تاریخ 3عقرب آغاز گردیده است و از تاریخ 8 قوس تا 15 حوت براساس فیصله کابینه رخصت می باشند، مکلف به تطبیق دروس حضوری تشدیدی بعد از ختم رخصتی می باشند.

4. تمام نهادهای تحصیلات عالی کشور موظف اند تا بعد از ختم رخصتی ها از 15 حوت به مدت چهار هفته در صورت مساعد بودن شرایط صحی برنامه های درس های حضوری تشدیدی خویش را مطابق جدول زمانی که در اختیار قرار می گیرد عملی نمایند.

5. شورای های علمی تمام نهادهای تحصیلی دولتی و خصوصی با تشکیل جلسات فوق العاده یک بار دیگر تطبیق طرح سمستر های تشدیدی- غیر حضوری را که قبلاً ارسال شده بود در موعد یاد شده فوق با درنظر داشت تمام مقتضیات آن درسطح پوهنځی ها و دیپارتمنت ها تاکید نمایند.

6. تمام دیپارتمنت ها و پوهنځی ها موظف اند تا برای استفاده موثر از سیستم های درسی غیرحضوری جهت حمایت پروسه درسی تشدیدی که استفاده ازآن ممکن باشد، در تدویر دروس غیر حضوری را زمینه سازی نمایند.

7. تمام دیپارتمنت ها وظیفه دارند تا ضمن ابلاغ فیصله های فوق الذکربه تمام استادان، کارمندان ومحصلان برنامه ریزی برنامه درسی، مواد درسی، پروژه ها وکارهای عملی خانگی وسایر رهنمودهای لازم درسی مربوط به کلیه مضامین سمستر جاری را با درنظرداشت مقتضیات طرح مدیریت سیستم آموزشی درایام بحران ویروس کرونا تا 8/2/1399 دراختیار محصلان قرارداده واز دسترسی محصلان به آن اطمینان حاصل نمایند.

8. تمام دیپارتمنت ها وظیفه دارند تا برای محصلانی که نیاز به رهنمایی بیشتر درباره شیوه بکارگیری سیستم های درسی وغیرحضوری(Google class room, Zoom, HELMS, ،Canvas) وسایر ابزار های مورد نظردارند، مخصوصا برای جدیدالشمولان جلسات آموزشی را قبل از تاریخ 8/2/1399 دایر و از رفع مشکلات در زمینه چگونگی استفاده از سیستم متذکره اطمینان حاصل کنند.

9. در جریان موعد یادشده سایر امور اکادمیک درنهادهای تحصیلی با رعایت توصیه های بهداشتی به گونه نورمال ادامه خواهد داشت.

در اخیر این کنفرانس وزیر تحصیلات عالی یک بار دیگر از تمام نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی  خواست تا مواد درسی را به گونه فزیکی و انلاین در اختیار محصلان قرار دهند.

 

 

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۱۱:۵۷
Background image

ورکشاپ سه روزه آموزش برنامه های ایدکس و افغان ایکس امروز پایان یافت

در محفلی که بدین مناسبت در پوهنتون پولی تخنیک کابل دایر شد، معین علمی، شماری از روسا، مشاور وزارت تحصیلات عالی و همچنان هیأت رهبری و استادان پوهنتون پولی تخنیک کابل اشتراک ورزیده بودند.. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۱۱:۳۰
Background image

مرکز صلح در پوهنتون سید جماالدین افغان ولایت کنر افتتاح شد

در مراسم افتتاح مرکز یاد شده والی کنر، روئسای پوهنتون های کنر و ننگرهار، تعدادی از استادان، منشی شورای ولایتی کنر، بزرگان قومی، جوانان، اعضای جامعه مدنی و محصلان شرکت نموده بودند.

رئیس. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۱۱:۹
Background image

محصلان پوهنځی ‌های حقوق و شرعیات پوهنتون بدخشان، فراغت‌شان را از برنامه‌ی کلینیک حقوقی، جشن گرفتند

123 تن محصل اعم از پسران و دختران، بعد از فراگرفتن آموزش‌ها و مهارت ‌های کلینیک حقوقی، فراغت حاصل کردند.

در محفلی که به همین مناسبت در قصر کوکچه‌ی فیض‌آباد، دایر شده بود، هیأت رهبری و. . .

BACK TO NEWS