جلسه ای به منظور جلوگیری از رکود پروسه تدریس و آموزش در نظام تحصیلات عالی دایر شد

baqir_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۳ - ۱۱:۵۶
ل

تمام نهاد های تحصیلات عالی کشور موظف هستند تا با استفاده از پلاتفارم های موجود، دروس آنلاین خویش را آغاز نمایند.

این مطلب را دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی در جلسه ای که به منظور جلوگیری از رکود پروسه تدریس و آموزش در نظام تحصیلات عالی کشور در جریان تعطیل محصلان بخاطر تهدید ویروس کرونا از طریق مجازی با روئسای نهاد های تحصیلی دولتی امروز دایر شد، بیان نمود.

در این جلسه که معین علمی وزارت تحصیلات عالی، سرپرست معینیت مالی و اداری و تعدادی از روئسا به شکل حضوری و معین امور محصلان و روئسای نهادی های دولتی به شکل آنلاین حضور داشتند. وزیر تحصیلات عالی با اشاره به شرایط سخت کرونایی گفت که در صورت ادامه تعطیل نهاد های تحصیلی، باید با آماده شدن از رکود تدریس و آموزش جلوگیری کرد.

وزیر تحصیلات عالی گفت: "به اساس فیصله شورای رهبری وزارت تحصیلات عالی، تمام نهاد های تحصیلی کشور موظف می باشند تا با استفاده از پلاتفارم های موجود، دورس آنلاین خویش را آغاز نمایند."

وی اضافه کرد که وزارت تحصیلات عالی در کنار برنامه های آموزش آنلاین کوتاه مدت، روی برنامه های اساسی و معیاری درازمدت نیز کار می نماید .

دکتور عباس بصیر گفت که ایجاد سیستم الکترونیکی پاسخگو در نظام تحصیلات عالی از اولویت های ضروری ماست و اگر چه یک سال قبل سیستم HELMS برای این منظور ایجاد گردید است اما با چالش ها و مشکلات مواجه بوده و باید تلاش کنیم تا آنرا به یک سیستم عملی تبدیل نموده و راهکار های مناسب را برای تطبیق بهتر آن بکار گیریم.

دکتور عباس بصیر اضافه نمود که برای تطبیق بهتر سیستم HELMS ریاست آموزش الکترونیکی در چوکات وزارت تحصیلات عالی ایجاد می گردد و در گام بعدی تلاش می کنیم تا مدیریت سیستم آموزش الکترونیکی را به پوهنتون های که توانمندی آن را دارد، انتقال دهیم.

وزیر تحصیلات عالی از معینیت علمی وزارت تحصیلات عالی که در این راستا اقدامات لازم را انجام داده است تشکر نموده ابراز امیدواری کرد که این پروسه به زودی تکمیل و به منصه اجرا قرار داده شود.

بعدا پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی با اشاره به مشکلات و چالش های که طی یک سال گذشته فرا راه تطبیق سیستم مدیریت آموزش آنلاین HELMS قرار داشت و باعث گردید تا موفقانه عملی نگردد، گفت که برای رفع مشکلات در راستای تطبیق این سیستم تصمیم اتخاذ شد تا وزارت تحصیلات عالی مدیریت آن را با ایجاد ریاست آموزش الکترونیکی به عهده گیرد و بعدا با انتقال این مدیریت به پوهنتون های توانمند وزارت تحصیلات عالی نقش نظارتی و حمایتی از آن را خواهد داشت.

پوهنمل بالاکرزی گفت که تا ایجاد این ریاست و نهادینه شدن سیستم مدیریت آموزش انلاین HELMS نهاد های تحصیلات عالی می توانند که پروسه تدریس و آموزش شان را با استفاده از سایر برنامه های آنلاین پیش ببرند و تا حد امکان زمینه آموزش را برای محصلان فراهم سازند.

معین علمی گفت که برای تطبیق بهتر سیستم مدیریت آموزش آنلاین HELMS در نظر است تا کمیته های آموزشی آنلاین در پوهنتون ها تا سطح دیپارتمنت ها فعال باشد و پالیسی مشخصی نیز در زمینه تطبیق این سیستم آماده گردد.

پوهندوی سید فرهاد شهید زاده معین امور محصلان نیز با برجسته سازی وظایف و مسوولیت های هیات رهبری نهاد های تحصیلات عالی در امر تطبیق سیستم آموزش آنلاین خواهان توجه نهاد های تحصیلی برای تطبیق این برنامه شد.

بعداً تعدادی از روئسای پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی یک سلسله مشکلات و چالش های شان را در زمینه تطبیق سیستم یاد شده عمدتاً کمبود برق و انترنت، حاضری محصلان و استادان و سایر موارد مربوط ابراز نموده خواهان رسیدگی وزارت تحصیلات عالی برای رفع این معضلات شدند.

در اخیر وزیر تحصیلات عالی از مسوولان نهاد های تحصیلات عالی خواست تا طرح ها و پیشنهادات شانرا بخاطر رفع چالش های فرا راه تطبیق سیستم آموزش آنلاین به وزارت تحصیلات عالی ارایه نمایند و با تشریک مساعی بخاطر انتقال دانش به محصلان در ایام قرنطین تلاش کنند.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۲:۲۳
Background image

جلسه کمیته بازنگری و مرور ساختار تشکیلات ادارات مرکزی وزارت تحصیلات عالی دایر شد

جلسه کمیته بازنگری و مرور ساختار تشکیلاتی ادارات مرکزی وزارت تحصیلات عالی تحت ریاست نور احمد درویش معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی برگزار شد.

در این جلسه، روی اصلاح ساختار، تشخیص. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۰:۴۱
Background image

وزیر تحصیلات عالی با رئیس پوهنتون ننگرهار دیدار کرد

دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی در دیداری با رئیس پوهنتون ننگرهار چگونگی تطبیق برنامه های آن پوهنتون را استماع نمود.

در این دیدار وزیر تحصیلات عالی گفت که به اثر شیوع ویروس کرونا و. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۹:۴۲
Background image

نشستی به منظور تسریع تطبیق واکسین کرونا در نهاد های تحصیلات عالی دایر شد

به منظور تسریع تطبیق واکسین کرونا در نهاد های تحصیلات عالی دولتی و خصوصی کشور، امروز نشستی در وزارت تحصیلات عالی دایر شد.

در این نشست پوهنوال انجنیر محمد شریف امین رئیس محصلان دولتی،. . .

BACK TO NEWS