نتایج کانکور سال 1400 اعلان شد

baqir_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۶/۷ - ۱۰:۲
g

مراکز علوم دینی و عصری در راستای پیشرفت و انکشاف یک کشور اسلامی از جمله نهاد های شمرده می شود، که ا.ا.ا به حمایت و توسعه آن متعهد می باشد.

این مطلب را شیخ عبدالباقی حقانی رییس کمیسیون تحصیلات عالی ا.ا.ا ، در مراسم اعلان نتایج کانکور سال 1400، که در پوهنتون تعلیم و تربیه کابل برگزار گردید، بیان داشت.

آقای حقانی با اشاره به ساختار های دولت های اسلامی و غیر اسلامی و دیدگاه این دولت ها به نظام های تعلیمی و تحصیلی آنان در راستای تربیه جوانان، گفت: «ا.ا.ا نهاد های تحصیلی اعم از علوم دینی و عصری را یک نیاز مبرم، برای پیشرفت و خودکفایی افغانستان دانسته و از آن حمایت و حفاظت می نماید

وی اضافه کرد که عامل اساسی ترقی کشور های پیشرفته جهان، توجه و سرمایه گذاری در بخش های تعلیمی و تحصیلی آن کشور ها بوده، که امروز از جمله ممالک مرفه در سطح جهان می باشند.

آقای حقانی در رابطه به دیگاه ا.ا.ا پیرامون نظام تحصیلی کشور گفت؛ ا.ا.ا طی 20 سال جهاد و مبارزه به حفاظت، توسعه و انکشاف تحصیلات عالی در کشور متعهد بوده و همیشه تلاش نموده که به نهاد های تحصیلی در جریان این مبارزات آسیب نرسد.

رئیس کمیسیون تحصیلات عالی با ابراز اینکه در آینده نزدیک نهاد های تحصیلی کشور باز خواهد شد، گفت که آبادی و رفاع این کشور به دست استادان نهاد های تحصیلی بوده و آنان می توانند با تربیه کادر های جوان و تحصیل یافته، افغانستان را در قطار کشور های پیشرفته قرار دهند.

شیخ عبدالباقی حقانی رئیس کمیسیون تحصیلات عالی امارت اسلامی افغانستان ضمن تبریکی به داوطلبان کانکور سال 1400 که به تحصیلات عالی راه یافته اند، بر شفافیت بیشتر این پروسه تاکید ورزید.

سپس پوهاند عبدالقدیر خموش رئیس عمومی اداره ملی امتحانات پیرامون پروسه کانکور سال 1400 معلومات داده گفت؛ که این پروسه در سه مرحله با شفافیت کامل و زحمات اساتید ممتحن و حمایت همه جانبه مجاهدین .ا.ا.ا در سراسر کشور اخذ شد.

وی اظهارداشت که اداره ملی امتحانات با تعهد که دارد در راستای تحکیم شفافیت بیتشر این پروسه ملی کار نموده و در نظر دارد سال آینده تمام پروسه کانکور را در یک دور به استثنای کابل اخذ نماید.

به گفته وی در آزمون کانکور امسال 179 هزارو 9۲۹ تن اشتراک نموده بودند که از آن جمله 68 هزارو 930 تن به تحصیلات عالی، 11 هزارو 435 تن به نیمه عالی، 95 هزارو 201 تن واجد شرایط به موسسات تحصیلات عالی خصوصی راه یافته و تعدادی هم ناکام شده اند.

قابل ذکر است که در امتحان کانکور سال 1400 سلګۍ بنت موسی خان با اخذ ۳۵۲.۵۷۵، احسام الدین ولد کرام الدین با اخذ ۳۵۲.۵۳۳ و ثناوالله ولد بسم الله با اخذ ۳۵۰.۸ نمرات جایگاه اول الی سوم را به دست آورده و به پوهنځی طب پوهنتون علوم طبی کابل راه یافته اند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۸:۱۴
Background image

هیئت ریاست نظارت و ارزیابی وزارت تحصیلات عالی، چهار نهاد تحصیلات عالی خصوصی را در ولایت کندهار مورد ارزیابی قرار داد.

هیئت ریاست نظارت و ارزیابی وزارت تحصیلات عالی، چهار نهاد تحصیلات عالی خصوصی را در ولایت کندهار مورد ارزیابی قرار داد.

ریاست این هیئت را که قاضی عبدالباری غفاری آمر نظارت و ارزیابی بخش. . .

شنبه ۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۴:۱۱
Background image

ریاست جامعات دینی و تخصصی در کابل به هدف شمولیت در پنج برنامه های ماستری از صد ها تن علماء کرام امتحان تحریری اخذ کرد.

30 ثور1401
ریاست جامعات دینی و تخصصی در کابل به هدف شمولیت در پنج برنامه های ماستری از صد ها تن علماء کرام امتحان تحریری اخذ کرد.

محفل افتتاحیه که به همین مناسبت با تلاوت آیات چند از. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۲/۲۹ - ۸:۵۴
Background image

نشست مشترک وزارت تحصیلات عالی و اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی در این وزارت برگزار شد

1443/10/18
1401/2/29
نشست مشترک وزارت تحصیلات عالی و اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی در این وزارت برگزار شد.
در این نشست، هیئت اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، نیازمندی های شان را جهت تقویت. . .

BACK TO NEWS