نکات عمده صحبت های مولوی عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی در کنفرانس خبری

Akmal_admin
سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۷ - ۴:۲۲
نکات عمده صحبت های مولوی عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی در کنفرانس خبری

نکات عمده صحبت های مولوی عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی در کنفرانس خبری:

1- افغانستان یک کشور اسلامی می باشد، همانگونه که در یک کشور اسلامی مسلمانان به مدارس دینی و مساجد نیازمند اند، تا کسانی را تربیه نمایند که نیازمندی های آنان را در این راستا مرفوع سازند؛ همین گونه کشوری مسلمان مانند افغانستان به موجودیت مکاتب و پوهنتون ها نیز نیاز دارد چون مسلمانان به آموزش دینی و دنیایی هر دو ضرورت دارند.

2- وزارت تحصیلات عالی برای معیاری سازی و پیشرفت پوهنتون های کشور روی آماده سازی امکانات لازم کار می نماید.

3- ما تلاش می نماییم که در کشور های دیگر زمینه تحصیل را برای محصلان مهیا سازیم و از تجارب مثبت کشور های پیشرفته استفاده نمائیم.

4- تلاش می نمائیم که برای آنعده از محصلان افغان که در کشور های دیگر مصروف تحصیل می باشند، سهولت های لازم را در بخش های مختلف مهیا و مشکلات شان را مرفوع سازیم.

5- ما هم چنان روی اعزام اساتید و محصلان افغان به کشور های دیگر نیز کار می نمائیم تا از تجارب و کارکرد های مثبت آنان در کشور خویش استفاده نمایند و در کنار آن اساتید و محصلان سایر کشور ها به افغانستان آمده و تجارب شان را با ما شریک سازند.

6- شفاخانه های کادری ما در قسمت وسایل کاری شان با مشکلات مواجه می باشند، ما تلاش می نماییم که برای معیاری سازی و دروس عملی این شفاخانه ها، وسایل و تجهیزات عصری را تهیه نماییم.

7- یک بخش از هدف سفر ما به کشور پاکستان این بود که از مشکلات محصلان افغان که شامل ویزه، موضوعات سرحدی، مالی و موضوع قرنطین آنان می گردید، خود را آگاه نموده و در راستای حل آن تلاش نماییم و این سفر برای ما خیلی مفید تمام شد.

8- در گذشته سکالرشپ ها فروخته می شد و افراد نااهل جهت تحصیل به کشور ها فرستاده می شد که نتایج خوبی در قبال نداشت و گاهی هم این افراد تحصیلات شان را ناتمام گذاشته و باعث ضایع شدند سکالرشپ و به نام افغانستان نیز صدمه وارد می نمودند.

ولی منبعد ما به این بخش توجه جدی می نمائیم و تلاش می نماییم تا افراد مستحق از آن مستفید شوند و این روند صرف از طریق وزارت تحصیلات عالی پروسس خواهد شد و هیچ کشور و یا ارگانی در آن حق مداخله را ندارند هم چنان انتخاب پوهنتون و رشته را نیز وزارت تحصیلات عالی انجام خواهد داد چون اولویت های افغانستان نسبت به کشور های دیگر به خود ما بهتر معلوم است.

9- در گذشته کشور پاکستان به افغانستان سالانه 1000 بورس می داد و در حال حاضر این تعداد به 1500 سکالرشپ رسیده است.

10- آنعده از افغان های که در کشور پاکستان زندگی می نمایند، دروازه های نهاد های تحصیلی کشور به روی شان باز می باشد و در کنار آن تلاش می نماییم که در آن کشور زمینه تحصیلات عالی را نیز مهیا سازیم.

11- قبل از سفر به کشور پاکستان تفاهم نامه تهیه شده بود که به تعقیب آنکشور دعوت سفر را نمودند، در این تفاهم نامه موضوعات مرتبط به اساتید و محصلان ذکر کردیده بود که شماری از مشکلات شان حل گردید.

12- در زمان کرزی و باز با آمدن کرونا به کشور، دروازه های نهاد های تحصیلی بسته شد، ولی این بار بر اثر مشکلات اقتصادی پوهنتون ها بسته می باشند و دیگر اینکه ما روی از میان برداشتن تحصیل مشترک کار می نماییم.

ما روی یک راه را انتخاب خواهیم کرد که هم اسلامی و هم مطابق فرهنگ افغان ها باشد.

13-ما به کشورهای ازبکستان و پاکستان سفرها داشتیم و قرار است به سایر کشورها نیز همچو سفرها داشته باشیم.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۶ - ۶:۱۳
Background image

نشست انسجام معینیت مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی امروز تحت ریاست مولوی حافظ محمد حامد حسیب برگزار شد.

در آغاز نشست معین مالی و اداری گفت که در نظام اسلامی خدمت کردن عبادت است. موصوف ضمن تاکید روی شفافیت و اخلاص در امور کاری، از تمام رؤسا خواست که با درنظرداشت ارزش های دینی و ملی کار های. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۹/۱۵ - ۱۱:۳۸
Background image

سرپرست وزیر تحصیلات عالی از جریان کار کلستر دور اول بازنگری و انکشاف نصاب تحصیلی رشته های جیولوجی و معدن، زمین شناسی و محیط زیست نهاد های تحصیلات عالی کشور دیدن نمود.

شیخ الحدیث مولوی نداء محمد ندیم صاحب سرپرست وزیر تحصیلات عالی در جریان بازدید از کمیته های کلستر حرف های  آنان را در مورد شیوه کار، مشکلات وبازنگری و انکشاف نصاب تحصیلی شنید.
در ادامه. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۹/۱۵ - ۱۰:۵۸
Background image

هئیت وزارت تحصیلات عالی از پوهنتون شیخ زاهد بازدید ونظارت نمود.

هئیت مشترک ریاست ارشاد و دعوت، تضمین کیفیت و اعتبار دهی وزارت تحصیلات عالی به رهبری انجنیر سید اسماعیل روحانی بخش های تدریسی، علمی، مالی و اداری پوهنتون یاد شده را مورد ارزیابی قرار. . .

BACK TO NEWS