گزارش کاری ریاست نصاب تحصیلی

nasir_admin
سه‌شنبه ۱۴۰۱/۵/۱۸ - ۷:۵۹
dssdvxc

17/5/1401
ریاست نصاب تحصیلی وزارت تحصیلات عالی، بر اساس لزوم دید رهبری ا.ا.ا جدیداً در چوکات این وزارت ایجاد گردیده است که در تشکیل خویش دارای (6) آمریت و در مجموع دارای (52) تن کارمند می باشد.                
بازنگری و انکشاف نصاب های تحصیلی پوهنتون های کشور در پرتو احکام و قوانین اسلامی، نیاز بازار کار و معیار های جهانی از جمله اهداف اساسی این ریاست به شمار می رود.
ریاست نصاب تحصیلی از بدوی ایجاد تا کنون در بخش های مختلف فعالیت های را انجام داده است که این فعالیت ها شامل تهیه رهنمود ها و معیارها، تدویر ورکشاپ ها، بررسی، ارزیابی و تعدیل نصاب های تحصیلی، تدویر کلسترهای بازنگری و انکشاف نصاب و نظارت از تطبیق نصاب تحصیلی تائید شده هم چنان به منظور بازنگری نصاب تحصیلی مضمون همه شمول ثقافت اسلامی از تمام پوهنتون های دولتی و خصوصی کشور نظر خواهی صورت گرفت که طبق نظریات واصله نصاب تحصیلی مضمون همه شمول ثقافت اسلامی با 13 مضمون و 24 کریدت از جانب کمیتۀ مذکور در هماهنگی با کمیسیون ملی نصاب تحصیلی نهائی و جهت تطبیق در اختیار نهاد های تحصیلی کشور قرار داده شده است.
به همین ترتیب کلستر دور دوم رشته طب معالجوی، کلستر دور اول رشته های ساینس شامل (ریاضی، فزیک، کیمیا و بیولوژی )، کلستر تشخیص و تثبیت برنامه های فوق لیسانس پوهنتون بین المللی افغان در بخش های طب، انجنیری و زراعت و تعیین مضامین رشته های مذکور، کلستر دور اول پوهنځی های فارمسی و علوم وترنری، کلستر دور اول رشته های مربوط به پوهنځی کمپیوترساینس، کلستر نصاب تحصیلی رشته های تخصصات تدوین و بازنگری گردید. 
هکذا ریاست نصاب تحصیلی به منظور در نظر گرفتن توازن، تسلسل و ربط افقی و عمودی بین مضامین صنوف و مراحل تعلیمی و تحصیلی، نصاب تعلیمی مدارس و دارالعلوم ها را از معینیت محترم تعلیمات اسلامی مطالبه نموده و از آن در بازنگری نصاب های تحصیلی رشته های حقوق وعلوم سیاسی و شرعیات در کمیتۀ های مسلکی رشته های مذکور استفاده نموده که خوشبختانه تا اکنون نصاب تحصیلی سال اول (سمستر های اول و دوم) رشته های فقه و قانون و تعلیمات اسلامی پوهنځی شرعیات از جانب کمیته های مذکور نهائی و طبق حکم مقام محترم وزارت جهت تطبیق در اختیار پوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی کشور قرار داده شده است.
در حال حاضر کار روی تهیه و ترتیب نصاب تحصیلی رشته های طب، انجنیری و زراعت آغاز گردیده و قرار است در ادامه کلستر رشته های یاد شده؛ کلستر سایر رشته های تحصیلی نیز دایر گردد.
به همین گونه روی  نصاب تحصیلی برنامه های فوق لیسانس (ماستری و دکتورا) رشته های طب، انجنیری و زارعت پوهنتون بین المللی افغان از طریق کمیته های مسلکی آن کار صورت گرفته و در ادامه به منظور تهیه و ترتیب نصاب تحصیلی برنامه های یاد شده کلستر مذکور دایر و قرار است بعد از نهائی شدن آن جهت تصویب به کابینه امارت اسلامی افغانستان ارسال گردد.

آخرین اطلاعیه ها

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱ - ۱۰:۴۵
Background image

اطلاعیه وزارت تحصیلات عالی در رابطه به ختم پروسه تبدیلی

به اطلاع تمام محصلان نهاد های تحصیلات عالی امارتی رسانیده می شود که، معیاد پروسه تبدیلی که طی ماه های (جدی و دلو) سال ۱۴۰۲ هـ.ش اغاز شده بود رسما به پایان رسیده است.
بناَ از تمام محصلان . . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۱۰:۵۶
Background image

اطلاعیه عام تصمیم اعطای قرارداد


بدین وسیله به تأسی از فقره (2) ماده چهل و سوم قانون تدارکات به اطلاع عموم رسانیده می شود، وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد، پروژه تهیه وتدارک وسایل تکنالوژی و کمره امنیتی برای پوهنتون . . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - ۵:۵۱
Background image

اطلاعیه عام تصمیم اعطای قرارداد


بدین وسیله به تأسی ازفقره (2) ماده چهل و سوم قانون تدارکات به اطلاع عموم رسانیده می شود، وزارت تحصیلات عالی در نظر دارد، قرارداد تهیه و تدارک (31) قلم فرنیچرباب مورد ضرورت جامعات دینی . . .

بازگشت به اطلاعیه ها

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۲ - ۱۰:۳۹
Background image

شورای معینیت علمی وزارت تحصیلات عالی تحت ریاست معین علمی این وزارت دایر شد.


در آغاز جلسه دوکتور لطف الله خیرخواه معین علمی وزارت تحصیلات عالی به اعضای شورا و رییسان مربوطه در باره کار های اداری و هماهنگی بیشتر هدایت لازم سپرد.
همچنان مطابق آجندا مرور کوتاه روی. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱ - ۱۰:۵۸
Background image

جلسه شورای معینیت مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی تحت ریاست معین مالی و اداری این وزارت دایر شد.


در آغاز جلسه مولوی حافظ محمد حامد حسیب معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی، تدویر ورکشاپ پنج روزه ارتقای ظرفیت که از سوی وزارت تحصیلات عالی برای مسؤولان بخش های مالی و تدارکاتی ادارات. . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۴:۲۵
Background image

ورکشاپ پنج روزه آموزشی امور مالی و تدارکاتی  برای مسوولان نهاد های تحصیلی مرکز و تمام نهاد های تحصیلی امارتی به پایان رسید.

در ورکشاپ یاد شده به رییسان اداره مرکزی و نهاد های تحصیلی امارتی، معاونان و  کارمندان امور تدارکاتی و مالی مرکز و نهاد های تحصیلی امارتی از سوی استادان و متخصصان در باره بودجه های عامه،. . .

BACK TO NEWS